Czujesz się zmęczona i poirytowana? Masz wrażenie, że nic Ci dzisiaj nie wychodzi, i widzisz wszystko w czarnych barwach? Spokojnie – każdej z nas zdarzają się czasem gorsze chwile. Powodów może być mnóstwo: stres związany z pracą, przemęczenie, niewyspanie, niekorzystne warunki biometeorologiczne.
1. Solidna dawka ruchu
Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wydzielane są endorfiny, nazywane potocznie „hormonami szczęścia”. Ruch może więc sporo zdziałać, jeśli chodzi o poprawę humoru. Ważne jednak, by wybrać taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność. Bieg na przełaj, pływanie, taniec, spontaniczna wycieczka rowerowa, a może… przekopanie całej działki? Co tylko sobie życzysz – byle porządnie się zmęczyć!
Ćwiczenia w domu – jakie będą najlepsze?
2. Gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi
Jeśli zmęczenie przerasta Cię na tyle, że na samą myśl o jakimkolwiek treningu przechodzą Cię dreszcze, lepiej odpuść i odpręż się. Napełnij wannę ciepłą wodą, dodaj do niej rozluźniające olejki eteryczne (polecamy przede wszystkim lawendę, melisę i szałwię lekarską) i postaraj się na jakiś czas zupełnie oderwać od świata. Pomóc w tym mogą także zapalone w łazience zapachowe świeczki i spokojna, relaksująca muzyka.
3. Ulubiony film lub książka
Zawsze śmiejesz się w głos na „Dzienniku Bridget Jones”? Poczucie błogości wywołuje u Ciebie lektura książek Małgorzaty Musierowicz? Gdy wpadasz w gorszy nastrój, nie wahaj się po nie sięgać! Pozytywne, pełne dobrej energii książki i filmy – najlepiej te, które już dobrze znasz – to najlepsza broń w walce z chandrą. Zrób sobie kubek herbaty, przykryj się miękkim kocykiem i udaj się z wizytą do dobrych znajomych – swoich ulubionych bohaterów.
Jak zadbać o dobrą kondycję organizmu?
4. Spacer na łonie natury
Czasem, by wyrwać się z marazmu i przygnębienia, wystarczy na chwilę zmienić otoczenie. Ubierz się więc wygodnie i wyjdź na długi spacer, najlepiej gdzieś w zaciszne, spokojne, zielone miejsce. Jeśli to możliwe, zostaw w domu telefon – a wraz z nim wszystkie pilne sprawy, którymi czujesz się przytłoczona. Podczas takiej przechadzki postaraj się maksymalnie skupić uwagę na szczegółach miejsc i obiektów, które będziesz mijać. To doskonałe ćwiczenie na uważność!
5. Radosna twórczość: pisanie, rysowanie, muzykowanie
Wszelkie zajęcia kreatywne, które pozwalają dać upust emocjom i natrętnym myślom, sprawdzają się idealnie w roli ekspresowego poprawiacza humoru. Malując, szkicując, pisząc opowiadanie czy szydełkując, skupiamy bowiem swoją uwagę na działaniu – na smutki nie ma już miejsca! Nie przejmuj się, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś w tym dobra. Robisz to tylko dla siebie i wcale nie musisz pokazywać nikomu swojej twórczości, jeśli nie masz na to ochoty. Po prostu baw się dobrze!