Do czego służy nam wyobraźnia? Choć wiele osób bagatelizuje jej znaczenie i sprowadza ją wyłącznie do marzycielskiego fantazjowania, w rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na poziom naszej inteligencji oraz zdolność uczenia się i zapamiętywania. Najskuteczniejszym sposobem na wspieranie rozwoju wyobraźni u maluchów jest… zabawa! Wystarczy dobry pomysł i kilka prostych rekwizytów, by skutecznie pobudzić do działania prawą półkulę mózgu dziecka, odpowiedzialną za wyobrażenia i kreatywność. Zatem w co się bawić?
1. Kreatywny upcykling
Przetwarzanie znajdujących się w naszym otoczeniu przedmiotów w małe dzieła sztuki i nadawanie im w ten sposób nowego życia to doskonałe ćwiczenie dziecięcej wyobraźni. Przykładowe materiały do wykorzystania w „domowym warsztacie” mogą stanowić choćby szklane słoiczki po dżemie czy butelki po sokach. Przekształcając je np. w pięknie zdobione wazony czy lampiony, nie tylko wspomożesz rozwój wyobraźni swojego dziecka, ale też nauczysz je, czym jest upcykling.
2. Opowiadanie historii
Zabawa dla dzieci w samodzielne tworzenie niesamowitych opowieści lub wymyślanie dalszych perypetii bohaterów ukochanych historii sprawia dzieciom ogromną frajdę i jak żadna inna zabawa stymuluje wyobraźnię. Punktem wyjścia do takiej rozrywki może być zarówno fragment znanej bajki czy wydarzenie z życia rodziny, jak i dodatkowe rekwizyty, np. karty dialogowe przedstawiające abstrakcyjne sceny, które trzeba połączyć ze sobą w kreatywny sposób.
3. Co by było, gdyby…?
Ważnym zadaniem wyobraźni jest przewidywanie, prognozowanie i tworzenie różnych możliwych życiowych scenariuszy. Świetnym sposobem na rozwijanie tej funkcji są zabawy, w których dzieci muszą odpowiadać na dziwne, śmieszne pytania: co by było, gdyby ze świata zniknął kolor czerwony? Co by było, gdyby ludzie zaczęli chodzić na rękach? Odpowiedzi mogą przybierać różne formy (np. rysunek, pantomima, piosenka), by angażować w zabawę różne zmysły dziecka.
4. Dokończ ten obrazek
Innym sposobem na wyzwolenie dziecięcej kreatywności może być rysowanie – jedna z ulubionych czynności wielu maluchów. Czas na wolną, beztroską twórczość jest niezwykle ważny, ale warto nieco urozmaicić tę aktywność. W jaki sposób? Podsuń dziecku kartkę z kilkoma bezładnymi „bazgrołkami” i poleć mu, by dokończyło i przetworzyło ten obrazek tak, by stał się konkretną scenką. Gwarantujemy – będziesz naprawdę zaskoczona pomysłowością swojej pociechy.
5. Taniec-poplątaniec
Ćwiczeniem, które nie tylko pobudzi wyobraźnię, ale i zachęci maluchy do aktywności fizycznej, może być beztroski taniec do ekspresyjnej, dynamicznej muzyki. Zachęć dziecko, by spróbowało – wyłącznie poprzez swoje ruchy – wyrazić to, o czym według niego opowiada dany utwór. Możecie pokusić się też o wspólne ułożenie choreografii pasującej do waszych ulubionych piosenek. To świetna zabawa dla dzieci.