5 zabaw dla dzieci, które rozwiną wyobraźnię twojego malucha

Aby dziecko rozwijało się harmonijnie, warto od najmłodszych lat dbać o ciągłe stymulowanie i poszerzanie jego wyobraźni. Jakie zabawy dla dzieci pobudzą jego kreatywność?

Spis treści:

Do czego służy nam wyobraźnia? Choć wiele osób bagatelizuje jej znaczenie i sprowadza ją wyłącznie do marzycielskiego fantazjowania, w rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na poziom naszej inteligencji oraz zdolność uczenia się i zapamiętywania. Najskuteczniejszym sposobem na wspieranie rozwoju wyobraźni u maluchów jest… zabawa! Wystarczy dobry pomysł i kilka prostych rekwizytów, by skutecznie pobudzić do działania prawą półkulę mózgu dziecka, odpowiedzialną za wyobrażenia i kreatywność. Zatem w co się bawić?

1. Kreatywny upcykling

Przetwarzanie znajdujących się w naszym otoczeniu przedmiotów w małe dzieła sztuki i nadawanie im w ten sposób nowego życia to doskonałe ćwiczenie dziecięcej wyobraźni. Przykładowe materiały do wykorzystania w „domowym warsztacie” mogą stanowić choćby szklane słoiczki po dżemie czy butelki po sokach. Przekształcając je np. w pięknie zdobione wazony czy lampiony, nie tylko wspomożesz rozwój wyobraźni swojego dziecka, ale też nauczysz je, czym jest upcykling.

2. Opowiadanie historii

Zabawa dla dzieci w samodzielne tworzenie niesamowitych opowieści lub wymyślanie dalszych perypetii bohaterów ukochanych historii sprawia dzieciom ogromną frajdę i jak żadna inna zabawa stymuluje wyobraźnię. Punktem wyjścia do takiej rozrywki może być zarówno fragment znanej bajki czy wydarzenie z życia rodziny, jak i dodatkowe rekwizyty, np. karty dialogowe przedstawiające abstrakcyjne sceny, które trzeba połączyć ze sobą w kreatywny sposób.

3. Co by było, gdyby…?

Ważnym zadaniem wyobraźni jest przewidywanie, prognozowanie i tworzenie różnych możliwych życiowych scenariuszy. Świetnym sposobem na rozwijanie tej funkcji są zabawy, w których dzieci muszą odpowiadać na dziwne, śmieszne pytania: co by było, gdyby ze świata zniknął kolor czerwony? Co by było, gdyby ludzie zaczęli chodzić na rękach? Odpowiedzi mogą przybierać różne formy (np. rysunek, pantomima, piosenka), by angażować w zabawę różne zmysły dziecka.

4. Dokończ ten obrazek

Innym sposobem na wyzwolenie dziecięcej kreatywności może być rysowanie – jedna z ulubionych czynności wielu maluchów. Czas na wolną, beztroską twórczość jest niezwykle ważny, ale warto nieco urozmaicić tę aktywność. W jaki sposób? Podsuń dziecku kartkę z kilkoma bezładnymi „bazgrołkami” i poleć mu, by dokończyło i przetworzyło ten obrazek tak, by stał się konkretną scenką. Gwarantujemy – będziesz naprawdę zaskoczona pomysłowością swojej pociechy.

5. Taniec-poplątaniec

Ćwiczeniem, które nie tylko pobudzi wyobraźnię, ale i zachęci maluchy do aktywności fizycznej, może być beztroski taniec do ekspresyjnej, dynamicznej muzyki. Zachęć dziecko, by spróbowało – wyłącznie poprzez swoje ruchy – wyrazić to, o czym według niego opowiada dany utwór. Możecie pokusić się też o wspólne ułożenie choreografii pasującej do waszych ulubionych piosenek. To świetna zabawa dla dzieci.

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla aktywnego dziecka.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj