Apteczka turystyczna – co powinno się w niej znaleźć?

Wybierasz się na wakacje, przedłużony weekend czy jednodniowy wypad za miasto? Zawsze warto mieć ze sobą apteczkę. Zobacz, co najlepiej do niej spakować.

Spis treści:

Apteczka turystyczna na jeden dzień

Twoja apteczka turystyczna nie musi być obszerna, ale powinny się w niej znaleźć następujące rzeczy:

  • płyn odkażający – jest potrzebny, aby szybko odkazić zadrapania czy stłuczenia. Warto kupić wielofunkcyjny, którym możesz też dezynfekować ręce przed posiłkiem
  • środek przeciwzapalny – z ibuporofenem jest bezpieczny dla całej rodziny i pozwoli szybko zwalczyć nagły ból głowy czy atak gorączki
  • plastry oraz jałowe opatrunki lub bandaże – są ważne przy zranieniu, aby zapobiec zakażeniu rany

Apteczka turystyczna na przedłużony weekend

Ponadto co powyżej, przyda Ci się kilka dodatkowych rzeczy:

  • środki na biegunkę i zatrucie pokarmowe – warto mieć je zawsze w apteczce. Pamiętaj jednak, żeby ich nie nadużywać. Jeśli biegunka podróżnych nie ustąpi po dwóch dniach, skonsultuj się z lekarzem.
  • witamina C lub podstawowe środki na kaszel, katar, tabletki na gardło – zwłaszcza, jeśli wybierasz się na urlop pociągiem, autokarem lub samolotem. Znajdująca się w nich klimatyzacja sprzyja wysuszaniu błon śluzowych nosa i gardła.
  • krem z filtrem – przyda się na letni weekendowy wypad lub na narty. Nawet gdy jedziesz tylko na Mazury lub nad morze, wybierz taki z najwyższym filtrem SPF 50 i pamiętaj, żeby regularnie nakładać go co dwie, trzy godziny, zwłaszcza, gdy spędzasz czas na wodą. Promieniowanie odbija się od niej pod wieloma kątami, możesz więc nawet nie poczuć, jak się spalisz na słońcu.
  • mokre chusteczki – są ważne zwłaszcza, jeśli jesteś przez większość czasu w drodze lub na kempingu i nie masz dostępu do bieżącej wody, aby umyć ręce przed posiłkiem. Warto, aby takie chusteczki oprócz środków myjących, zawierały też dodatek alkoholu.

Apteczka turystyczna na wakacje

Na tygodniowy lub dłuższy urlop uzupełnij swoją apteczkę turystyczną o:

  • środki na komary – warto oczywiście mieć je w apteczce na każdy, nawet krótki wyjazd, ale zwłaszcza ten w egzotyczne i tropikalne miejsce. Wakacje w tropikach wiążą się z wieloma zagrożeniami, z których często nie zdajemy sobie sprawy. W wielu krajach komary mogą przenosić groźne choroby. Aby się przed nimi zabezpieczyć, wybierz środek z jak najwyższą ochroną.
  • probiotyki – zmiana jedzenia i wody może wywołać biegunkę, która wyjaławia mikroflorę. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie probiotyk po biegunce, który dostarczy dobroczynne bakterii do jelit.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?
DzieciRegeneracja mikrobiomuW podróży

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów żołądkowych i jelitowych u dziecka podczas wakacji oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

czytaj
Mikrobiom w podróży – zadbaj o swoje jelita na wakacjach
W podróży

Mikrobiom w podróży – zadbaj o swoje jelita na wakacjach

Niezależnie od tego, czy planujesz egzotyczną podróż, czy urlop w kraju, ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie, w tym również o zdrowe jelita. Mikrobiom w podróży może być narażony na różne wyzwania, dlatego warto wiedzieć, jak go wspierać.

czytaj