Biegunka u dziecka – ile trwa, objawy, przyczyny, leczenie

Kiedy można mówić o biegunce u dziecka oraz kiedy należy niezwłocznie zgłosić się z nią do lekarza? Oto najważniejsze informacje o biegunkach u dzieci.

Biegunka u dziecka - ile trwa, objawy, przyczyny, leczenie. Dziecko siedzi na sedesie.

Spis treści:

Co to jest biegunka i jak się objawia u dzieci?

Biegunka u dzieci to stan charakteryzujący się zwiększoną ilością luźnych lub wodnistych stolców, oddawanych częściej niż zwykle. Najczęściej jest definiowana jako co najmniej trzy płynne lub półpłynne stolce w ciągu doby, choć u niemowląt czynnikiem ważniejszym niż liczba stolców jest zmiana ich konsystencji.

Tak zwane potocznie „rozwolnienie” u dziecka może objawiać się różnie w zależności od wieku, a także od indywidualnych predyspozycji i przyczyn.

Typowe objawy biegunki u dziecka to:

  • wodniste stolce,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • gorączka.

Przyczyny biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka może być wywołana przez różne czynniki. Najczęstsze przyczyny biegunki  u dzieci to:

  1. Infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze: Infekcję mogą wywoływać rotawirusy, norowirusy, adenowirusy bądź bakterie np. salmonella czy E.coli.[1]
  2. Nietolerancje pokarmowe: Przyczyną biegunki może być nietolerancja laktozy, glutenu czy alergie pokarmowe.
  3. Reakcje na leki: Zwłaszcza antybiotyki mogą sprzyjać problemom jelitowym i biegunce.
  4. Zespół jelita drażliwego: Może on sprzyjać okresowym biegunkom, nawet u dzieci.
  5. Stres i lęk: Wpływają one negatywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Biegunka u noworodka – jak wygląda?

Jak wygląda biegunka u noworodka? Biegunka u noworodka charakteryzuje się wyraźnie zwiększoną ilością bardzo wodnistych stolców. Luźne, żółte stolce u noworodków karmionych piersią nie są biegunką i powodem do niepokoju.  Noworodki generalnie oddają bardziej miękkie stolce niż starsze dzieci.

Biegunka u niemowlaka – jak wygląda?

Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Biegunka u niemowlaka również jest łatwo rozpoznawalna dzięki znacznej ilości luźnych, wodnistych stolców. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty, gorączka, brak apetytu oraz ogólne osłabienie. Należy pilnować, aby niemowlę się nie odwodniło.

Biegunka u 2 latka – jak wygląda?

Biegunka u 2 latka objawia się podobnie jak u niemowląt, lecz z uwagi na wiek dziecko może skarżyć się na bóle brzucha. Dziecko oddaje luźne stolce, co jest często powiązane z bólem brzucha, gorączką i ogólnym osłabieniem.

Biegunka u 3 latka – jak wygląda?

Biegunka u 3 latka objawia się częstym oddawaniem wodnistych stolców, którym mogą towarzyszyć bóle brzucha, gorączka i brak apetytu. Dzieci w tym wieku mogą również wyraźniej komunikować swoje dolegliwości, co pomaga w zrozumieniu objawów.

Biegunka u starszego dziecka – jak wygląda?

U starszych dzieci biegunka również objawia się częstym oddawaniem luźnych stolców. Z powodu częstego wypróżniania mogą wystąpić bóle brzucha, gorączka, osłabienie i wymioty. Dzieci mogą też odczuwać zwiększoną potrzebę picia i narzekać na zmęczenie.

Ile może trwać biegunka u dziecka?

Zwykle biegunka trwa od 3 do 7 dni[2]. W przypadku zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych lub innych czynników może trwać nieco dłużej.  Jeśli zostanie zastosowane właściwe postępowanie, czyli przede wszystkim nawadnianie, w większości przypadków ostra biegunka zakaźna, zarówno wirusowa, jak i bakteryjna, ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni. W innym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Jak pomóc w przypadku biegunki u dzieci?

W przypadku biegunki u dzieci najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu. Dlatego należy podawać płyny nawadniające. Należy również podtrzymywać dotychczasowy sposób żywienia – nie ma specjalnej diety biegunkowej, poza ograniczeniem podawania produktów bogatych w cukry.

Jeśli zastanawiasz się, co na biegunkę u niemowlaka jest najlepsze, warto kontynuować karmienie piersią (w przypadku dzieci karmionych piersią), a u niemowląt i dzieci karmionych sztucznie i dzieci starszych, po pierwszej wstępnej fazie nawodnienia, należy wrócić do karmienia czy diety stosowanej przez biegunką.

W przypadku dzieci, bez względu na wiek, jeżeli jakiekolwiek objawy wydają się niepokojące lub biegunka trwa dłużej, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który wskaże odpowiednią ścieżkę leczenia. Sprawdź też, jakie są domowe sposoby na biegunkę.

Wsparcie mikrobiomu dziecka po biegunce

Po zakończeniu biegunki kluczowe jest wsparcie mikrobiomu dziecka. Po biegunce jest on osłabiony, dlatego bardzo ważne jest wzmacniane go za pomocą diety i suplementów. Produkty bogate w probiotyki, takie jak jogurty naturalne, kefiry czy kiszonki, mogą pomóc w odbudowie pożytecznej flory bakteryjnej[3]. Można również stosować probiotyki dla dzieci w formie suplementu diety. Zbilansowana, różnorodna dieta i unikanie ciężkostrawnych produktów również przyczynią się do szybkiej regeneracji mikrobiomu.

Przypisy:

[1] https://www.healthdirect.gov.au/diarrhoea-in-children

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra

[3] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/microbiome/

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj