Czy istnieją sposoby na długowieczność i co ma z tym wspólnego zdrowy mikrobiom?

Istnieją miejsca na świecie, w których ludzie bardzo często dożywają ponad 100 lat. Przekonaj się, jakie są sposoby na długowieczność w tych regionach.

Jakie są sposoby na długowieczność? Co charakteryzuje tzw. blue zones, gdzie żyje najwięcej stulatków? Para uśmiechniętych seniorów na plaży.

Spis treści:

Długowieczność od dawna jest przedmiotem fascynacji naukowców. Chociaż wiele czynników wpływających na długowieczność jest poza naszą kontrolą, takich jak genetyka, istnieje wiele sposobów, które potencjalnie mogą przedłużyć nasze życie i poprawić jego jakość.

Inspiracją mogą być tak zwane „blue zones”, czyli strefy, w których żyje najwięcej stulatków na całym świecie. Należą do nich między innymi Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, czy Nicoya w Kostaryce. Mimo że żyjący w zupełnie różnych częściach świata, pochodzący z nich stulatkowie mają pewne cechy wspólne.

Przepis na długowieczność według „blue zones”

Przyjrzyjmy się bliżej cechom charakteryzującym codzienne nawyki i wybory stulatków z tych regionów:

  • Zrównoważona dieta: Dieta oparta na świeżych, lokalnych składnikach, z niewielką ilością przetworzonej żywności jest wspólną cechą „blue zones”. Na Okinawie na przykład dieta opiera się na warzywach, rybach i algach. Natomiast na Sardynii dominują pełnoziarniste produkty, oliwa z oliwek, świeże warzywa i owoce. Bardzo ważne jest też nie przejadanie się. Mieszkańcy Okinawy kończą jeść, gdy są tylko w 80% najedzeni.
  • Aktywność fizyczna w codziennym życiu: Mieszkańcy tych stref często uprawiają rolnictwo, hodowlę lub inne prace fizyczne.[1] Brak zautomatyzowanego stylu życia sprawia, że codziennie są aktywni, co przekłada się na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Sprawdź: dlaczego nie warto siedzieć na kanapie i jak być aktywnym na emeryturze.
  • Silne więzi społeczne: Stulatkowie często podkreślają znaczenie rodziny i społeczności. Bycie częścią społeczności, utrzymywanie bliskich relacji z rodzeństwem, dziećmi i wnukami, ale też sąsiadami może chronić przed samotnością i depresją.
  • Pozytywne nastawienie do życia: Wielu stulatków ma pozytywny stosunek do życia, zdolność do radzenia sobie ze stresem i adaptacji do zmieniających się okoliczności.
  • Ciekawość i uczenie się: Wielu stulatków podkreśla znaczenie ciągłego uczenia się i odkrywania nowości. Czytanie, słuchanie muzyki, nauka nowych rzeczy czy po prostu rozmowy z młodszym pokoleniem pozwalają im być na bieżąco z otaczającym światem.

Jak żyć długo – co jeszcze warto robić, by dożyć 100 lat?

Oprócz inspirowania się życiem stulatków z tych znanych regionów świata, warto wdrożyć dodatkowe działania do swojej rutyny. Oto, co warto jeszcze robić i jak żyć zdrowo:

  • Unikaj używek – palenie papierosów i picie alkoholu sprzyja całemu mnóstwu chorób. Może powodować aż 14 typów nowotworów[2], wywoływać choroby układu krążenia, sprzyjać nadciśnieniu.
  • Wspieraj mikrobiom – badania potwierdzają, że wielu stulatków ma bardzo zróżnicowany i zdrowy mikrobiom.[3] Dlatego warto o niego zadbać. Mikrobiom odpowiada za odporność organizmu, a więc za walkę z patogenami czy nowotworami. Właśnie dlatego dobrze jest wspierać mikrobiom u seniorów w codziennym życiu. W tym celu warto jeść kiszonki, unikać agresywnych detergentów, które wyjaławiają mikrobiom, stosować ostrożnie antybiotyki, a do tego przyjmować probiotyki. Probiotyki dla seniorów warto przyjmować zwłaszcza w okresie częstych infekcji czy po kuracji antybiotykiem.

Bibliografia:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6125071/

[2] https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/cessation-fact-sheet

[3] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/healthy-gut-healthier-aging

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?
Regeneracja mikrobiomu

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?

Maślan sodu, znany również jako sól sodowa kwasu masłowego, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jelit i ich funkcjonowaniu. Przyjrzymy się bliżej, czym jest maślan sodu, jak działa oraz kiedy warto go przyjmować.

czytaj
Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS
Regeneracja mikrobiomu

Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dolegliwość, która może znacznie obniżyć jakość życia. Osoby cierpiące na IBS często borykają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jednym ze sposobów łagodzenia tych symptomów jest odpowiednia dieta, taka jak dieta Low FODMAP.

czytaj