Coraz więcej osób uświadamia sobie, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu mikrobiom. Ma na to wpływ wiele przeprowadzonych badań oraz publikacji naukowych na ten temat. Mikrobiom wpływa między innymi na funkcjonowanie układu immunologicznego i pokarmowego, ale wiele osób zastanawia się, czy ma również związek ze zdrowiem psychicznym u dzieci. Sprawdź, czy mikrobiom może wpływać na ich zdrowie psychiczne.
Jaką rolę odgrywa mikrobiom u dzieci?
Mikrobiom odgrywa dużą rolę w codziennym funkcjonowaniu dzieci. Unikalna flora jelitowa składająca się z wielu milionów drobnoustrojów i bakterii może wpływać między innymi na ich odporność. Ważne jest, aby dobre bakterie stanowiły w jelitach zdecydowaną większość, a można o to zadbać na wiele sposobów.
Przede wszystkim za pomocą zrównoważonej diety, odpowiedniej dawki ruchu oraz odpoczynku, ale także wspomagając dziecięcy mikrobiom dobrymi probiotykami1. Najnowsze badania pokazują, że wzajemne oddziaływanie bakterii jelitowych na mózg i odwrotnie, może wpływać na procesy psychiczne oraz na zachowanie2.
Czy jelita i mózg są połączone?
Najnowsze badania potwierdzają, że mikrobiom jelitowy ma znaczący wpływ również na pracę mózgu i na odwrót. Jelita wysyłają sygnały do naszego mózgu, a mózg do jelit. Można więc powiedzieć, że komunikując się wzajemnie, są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Dzieje się to między innymi za pomocą nerwu błędnego, jelitowego układu nerwowego oraz poprzez wpływ mikrobiomu na układ immunologiczny2.
Mikrobiota może być powiązana nie tylko z chorobami gastrycznymi, jelitowymi, ale również może wiązać się z zaburzeniami psychiatrycznymi3. Mikrobiota jelitowa ma znaczący wpływ na nasze reakcje stresowe i okazuje się, że jest niezbędna do tego, aby oś stresowa zachowywała się adaptacyjnie, a nie nadreaktywnie. Badania wskazują również, że mikrobiota jelitowa różni się u osób ze zdiagnozowaną depresją od tej u osób zdrowych2.
Mikrobiom a zdrowie psychiczne dzieci
Mikrobiom u dzieci jest ekosystemem bardzo ważnym nie tylko od pierwszych dni życia dziecka, ale i podczas ciąży. Może mieć wpływ także na układ nerwowy oraz na zdrowie psychiczne dzieci. Dieta matki, stres oraz infekcje w czasie ciąży mogą mieć związek z zaburzeniami rozwoju układu nerwowego dziecka oraz z takimi schorzeniami jak ADHD, autyzm lub nawet schizofrenia. Skład mikrobiomu jelitowego dzieci jest z kolei związany z wieloma czynnikami, np. rodzajem porodu, predyspozycjami genetycznymi, stanem zdrowia matki.
Mikrobiom i jego skład są też czymś, co stale się zmienia i dzieje się to jednocześnie ze zmianami w układzie nerwowym. Stwierdzono, że dzieci będące w okresie dojrzewania narażone na stres, złą dietę czy używki i mające jeszcze niedojrzałą mikrobiotę jelitową, są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju czy uzależnienia. Zauważono, że mikrobiota osób chorujących na zaburzenia lękowe i depresyjne mają inny skład bakterii, niż w przypadku osób zdrowych3. Natomiast zaburzenia nastroju lub zaburzenia lękowe często występują wraz z zespołem jelita drażliwego4. Odpowiedni skład mikrobiomu u dzieci może mieć więc znaczenie również w zapobieganiu zaburzeniom psychicznym3.
Bibliografia:
- K. Góralska, E Brzeziańska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
- Wykład dr Katarzyny Kuć z SWPS https://www.youtube.com/watch?v=sQZkdgCBFTY
- https://publicum.umed.lodz.pl/info/article/AML9357d92416dc4925ba6296dc4bdb6aef/
- https://psycheplus.pl/Wplywowi-mieszkancy-naszego-brzucha-Mikrobiota-jelitowa-a-zaburzenia-emocjonalne-i-psychiczne-blog-pol-1308134189.html