Domowe sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Czy wiesz, jakie domowe sposoby mogą złagodzić objawy ząbkowania u niemowląt? Dowiedz się, którą z naturalnych metod warto wypróbować.

naturalne sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Spis treści:

Jednym z trudniejszych momentów w życiu świeżo upieczonych rodziców jest okres ząbkowania u niemowląt. Choć jego przebieg to kwestia indywidualna, dość często wiąże się ono z silnym bólem dziąseł.

Ząbkujący maluszek może przejawiać problemy ze snem i apetytem, często bywa także rozdrażniony i płaczliwy. W niektórych przypadkach pojawia się podwyższona temperatura ciała. Jak przynieść niemowlęciu ulgę?

Domowe sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Masaż dziąseł

Ból towarzyszący ząbkowaniu lokuje się oczywiście w rejonie dziąseł, przez które muszą się przebić wyrastające zęby. Ulgę może przynieść delikatny, chłodny masaż. Zimno na jakiś czas zneutralizuje ból i zmniejszy obrzęk. Najlepiej masować dziąsła palcem wskazującym, który wcześniej przez kilka sekund pocieraliśmy o kostkę lodu. Pamiętaj, aby przed zabiegiem dokładnie umyć ręce

Gryzak lub schłodzony smoczek

Maleństwu można też podsunąć specjalny miękki gryzaczek wypełniony wodą, uprzednio włożony na godzinę do lodówki. Należy jednak zachować dużą ostrożność – jeśli bowiem nadmiernie go schłodzimy (np. trzymając w lodówce zbyt długo lub wkładając do zamrażarki), może on wywołać u dziecka niebezpieczny szok termiczny. Dlatego nigdy nie wkładajmy gryzaka lub smoczka do zamrażarki.

Ta sama zasada dotyczy także chłodnych pokarmów, np. musów owocowych albo kawałków marchewki czy pora – mogą pomóc, o ile nie będą zbyt zimne. Jeśli dziecko spożywa już stałe pokarmy, np. cząstki jabłka, w okresie ząbkowania lepiej wrócić do papek i rozdrobnionych dań.

Zimne okłady na dziąsła

Zimne okłady również mogą złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Schłodzony kompres można zrobić np. z pieluszki tetrowej. Dziecko, żując kompres, wykona przy okazji delikatny automasaż.

Żele i spraye chłodzące

Jeśli mimo licznych prób metody naturalne nie pomagają, możesz sięgnąć po środki farmakologiczne: działające miejscowo żele i spraye łagodzące oraz leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen) w formie syropu lub czopków. Pamiętaj, by przed ich użyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź, jak podawać probiotyki niemowlętom.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?
DzieciRegeneracja mikrobiomuW podróży

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów żołądkowych i jelitowych u dziecka podczas wakacji oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

czytaj
Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym
DzieciRegeneracja mikrobiomu

Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym

Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Odpowiednie żywienie wpływa na koncentrację, wyniki w nauce, energię do zabawy i aktywności fizycznej oraz ogólne samopoczucie.

czytaj