Domowe sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Czy wiesz, jakie domowe sposoby mogą złagodzić objawy ząbkowania u niemowląt? Dowiedz się, którą z naturalnych metod warto wypróbować.

naturalne sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Spis treści:

Jednym z trudniejszych momentów w życiu świeżo upieczonych rodziców jest okres ząbkowania u niemowląt. Choć jego przebieg to kwestia indywidualna, dość często wiąże się ono z silnym bólem dziąseł.

Ząbkujący maluszek może przejawiać problemy ze snem i apetytem, często bywa także rozdrażniony i płaczliwy. W niektórych przypadkach pojawia się podwyższona temperatura ciała. Jak przynieść niemowlęciu ulgę?

Domowe sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Masaż dziąseł

Ból towarzyszący ząbkowaniu lokuje się oczywiście w rejonie dziąseł, przez które muszą się przebić wyrastające zęby. Ulgę może przynieść delikatny, chłodny masaż. Zimno na jakiś czas zneutralizuje ból i zmniejszy obrzęk. Najlepiej masować dziąsła palcem wskazującym, który wcześniej przez kilka sekund pocieraliśmy o kostkę lodu. Pamiętaj, aby przed zabiegiem dokładnie umyć ręce

Gryzak lub schłodzony smoczek

Maleństwu można też podsunąć specjalny miękki gryzaczek wypełniony wodą, uprzednio włożony na godzinę do lodówki. Należy jednak zachować dużą ostrożność – jeśli bowiem nadmiernie go schłodzimy (np. trzymając w lodówce zbyt długo lub wkładając do zamrażarki), może on wywołać u dziecka niebezpieczny szok termiczny. Dlatego nigdy nie wkładajmy gryzaka lub smoczka do zamrażarki.

Ta sama zasada dotyczy także chłodnych pokarmów, np. musów owocowych albo kawałków marchewki czy pora – mogą pomóc, o ile nie będą zbyt zimne. Jeśli dziecko spożywa już stałe pokarmy, np. cząstki jabłka, w okresie ząbkowania lepiej wrócić do papek i rozdrobnionych dań.

Zimne okłady na dziąsła

Zimne okłady również mogą złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Schłodzony kompres można zrobić np. z pieluszki tetrowej. Dziecko, żując kompres, wykona przy okazji delikatny automasaż.

Żele i spraye chłodzące

Jeśli mimo licznych prób metody naturalne nie pomagają, możesz sięgnąć po środki farmakologiczne: działające miejscowo żele i spraye łagodzące oraz leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen) w formie syropu lub czopków. Pamiętaj, by przed ich użyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź, jak podawać probiotyki niemowlętom.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj