Jak długo brać probiotyk po antybiotyku?

Probiotyki pomagają odbudować mikrobiom osłabiony w czasie choroby lub podczas przyjmowania antybiotyku. Dowiedz się, jaki probiotyk wybrać w zależności od wieku i jak długo brać probiotyk do antybiotyku.

Jak długo brać probiotyk po antybiotyku? Kobieta wyjmuje lek z opakowania.

Spis treści:

Probiotyki to popularna forma wsparcia mikrobiomu. Pomagają one odbudować florę bakteryjną jelit, która często zostaje osłabiona w czasie choroby albo podczas przyjmowania antybiotyku. Przeczytaj w naszym artykule, jaki probiotyk wybrać w zależności od wieku i jak długo brać probiotyk do antybiotyku.

Czemu warto stosować probiotyki przy antybiotyku?

Antybiotyki mają za zadanie zahamować infekcję bakteryjną i w takim celu się je podaje. Wiadomo jednak, że ich stosowanie ma niestety swoje skutki uboczne. Antybiotyk zaburza równowagę jelitową i tym samym osłabia naszą florę bakteryjną, co nazywamy dysbiozą. Antybiotykoterapia może prowadzić do biegunek i obniżać odporność. To dlatego poleca się stosowanie probiotyków, które pomagają uzupełnić wyjałowioną florę bakteryjną jelit o nowe szczepy dobrych bakterii1.

Jaki probiotyk do antybiotyku wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki probiotyk przy antybiotyku powinno się zastosować, przedstawiamy główne kryteria:

  • Po pierwsze probiotyk powinien być jak najbardziej szczegółowo opisany. Na opakowaniu lub ulotce powinna znajdować się informacja dotycząca jego rodzaju, gatunku i szczepu bakterii.
  • Powinien mieć udokumentowaną skuteczność, która została potwierdzona badaniami.
  • Badania powinny być przeprowadzone również pod kątem bezpieczeństwa i potwierdzone naukowo.
  • Nawet jeśli probiotyk stosujemy pod koniec daty jego ważności, to powinien on mieć właściwą sobie liczbę drobnoustrojów2.
  • Dobrze, gdy probiotyk zawiera kilka szczepów bakterii3.

Probiotyki dla dorosłych

Warto sięgnąć po probiotyk nie tylko w trakcie, ale także po antybiotykoterapii w celu odbudowy flory bakteryjnej. Probiotyk dla dorosłych może działać korzystnie także w przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori2. Niekorzystne bakterie mogą namnażać się w jelitach podczas stresu oraz przy niewłaściwej diecie. Probiotyki dla dorosłych pomagają wesprzeć mikroflorę jelitową i dalsze namnażanie pozytywnych bakterii.

Probiotyki dla dzieci

Probiotyki mogą stanowić dobre wsparcie dla mikrobiomu dziecka. Warto podawać dzieciom preparaty probiotyczne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ zdrowa flora bakteryjna ma duże znaczenie w prawidłowej pracy układu immunologicznego4.

Pamiętajmy, aby wybierać probiotyki dla dzieci wysokiej jakości – te z przebadanymi szczepami bakterii lub dobrane do konkretnego przypadku. Najlepiej wybrać probiotyk polecony przez lekarza znającego organizm dziecka5.

Probiotyki dla niemowląt

Istnieją dobre probiotyki, które można bezpiecznie stosować również u niemowląt. Najlepiej wybrać probiotyk dla niemowląt, który jest im dedykowany lub skonsultować się w tej sprawie z lekarzem5.

Jak długo brać probiotyk po antybiotyku?

Najczęściej popełnianym błędem przy zażywaniu probiotyków jest czas ich przyjmowania. Ponadto, jak już wspomnieliśmy – powinno się stosować probiotyk po antybiotyku, ale również w trakcie antybiotykoterapii, ale również w trakcie antybiotykoterapii. Probiotyk zażywany podczas brania antybiotyku ma za zadanie zminimalizować efekty uboczne leku, a po zakończeniu przyjmowania antybiotyku odpowiada za odbudowę mikroflory. Jak długo brać probiotyk? Probiotyk powinno się stosować zazwyczaj nie krócej, niż 2-3 miesiące4,5.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/311029,antybiotyki-maja-zawsze-dzialania-niepozadane
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
  3. https://radioklinika.pl/probiotyk-jaki-wybrac/#probiotyki-sa-niezbedne-po-antybiotykoterapii-ale-czy-tylko
  4. https://dietaeliminacyjna.pl/dobry-probiotyk-i-skuteczna-probiotykoterapia-5-zasad-i-5-najczesciej-popelnianych-bledow/
  5. https://dietaeliminacyjna.pl/probiotyki-dla-dziecka-wybrac/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj