Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku?

Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku? Ile trwa odbudowa flory bakteryjnej jelit? Dowiedz się, jak wspierać mikrobiom po antybiotykoterapii.

Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku? Ile trwa odbudowa flory bakteryjnej jelit i jak wspierać mikrobiom po antybiotykoterapii? Młoda wysportowana kobieta opiera się o kuchenny blat i pije wodę ze szklanki.

Spis treści:

Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych, ułatwiające organizmowi ich opanowanie. Wykazują aktywność przeciw bakteriom, skutecznie je zwalczając lub hamując ich wzrost i podział1. Branie antybiotyku jednak nie jest obojętne dla organizmu i ma swoje konsekwencje. Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku? Ile trwa odbudowa flory bakteryjnej jelit? Odpowiadamy!

Antybiotyki – jak wpływają na organizm?

Antybiotyki wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Ich działanie polega na walce ze złymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój choroby. Niestety antybiotyki nie zatrzymują się tylko na złych bakteriach, a niszą też te dobre. Ponadto nie leczą infekcji wirusowych, a te często dają podobne objawy, co bakteryjne, przez co przepisywane są na nie antybiotyki, które w takich przypadkach mają wręcz szkodliwy wpływ na organizm1,2.

Skutki uboczne antybiotyku

Stosowanie antybiotyków może wiązać się z ryzykiem wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Możliwym skutkiem ubocznym jest przede wszystkim biegunka poantybiotykowa. Do pozostałych działań niepożądanych przyjmowania antybiotyków należą2:

  • infekcje drożdżakowe
  • nadmierne gazy
  • wymioty
  • mdłości
  • zaparcia

Dokładny wykaz skutków ubocznych znaleźć można w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku?

Antybiotyki zwykle działają na organizm jeszcze przez pewien czas po ich odstawieniu, jednak długość tego okresu zależy w dużej mierze od rodzaju antybiotyku. Wiedząc, że antybiotykoterapia zaburza prawidłową mikroflorę jelitową, pewnie wiele osób interesuje też, jak długo trwa odbudowa dobrych bakterii jelitowych.

Niestety nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od różnych czynników, między innymi stanu mikrobiomu, jakości diety, przyjmowanych leków i wielu innych. Trzeba jednak mieć świadomość, że mikrobiota jelitowa jest bardzo podatna na pozytywne zmiany związane ze stylem życia. W związku z tym zmiana nawyków i zadbanie o kolonizację jelit dobrymi bakteriami powinna przynieść pozytywne efekty w krótkim czasie i znacznie przyspieszyć odbudowę biomu jelitowego2.

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Odbudowa prawidłowego mikrobiomu wymaga nie tylko czasu, ale także podjęcia odpowiednich działań. Jak odbudować florę bakteryjną jelit? Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby.

Dieta

Nie ma czegoś takiego jak dieta dla czystych jelit, ponieważ jelita naturalnie oczyszczają się same. Można jednak wspomóc ten proces, sięgając po zdrowe i nieprzetworzone produkty, pełne węglowodanów złożonych, np. warzyw, roślin strączkowych, kasz i produktów pełnoziarnistych. Jednocześnie powinno się unikać cukrów prostych i nasyconych tłuszczów2. Sprawdź: jak powinna wyglądać dieta przy antybiotykoterapii.

Probiotyki i synbiotyki

Regenerację mikrobiomu jelitowego wspomóc mogą probiotyki i synbiotyki. Probiotyk to podawane doustnie wyselekcjonowane kultury bakterii (najczęściej bakterie kwasu mlekowego), które wykazują korzystny wpływ na przewód pokarmowy, poprzez wsparcie prawidłowej flory jelitowej. Z kolei synbiotyk stanowi połączenie probiotyku i prebiotyku, który pobudza wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie2,3.

Aktywność fizyczna

Pozytywny wpływ na różnorodność mikrobioty jelitowej wywiera także regularna aktywność fizyczna. Warto więc zadbać o codzienną dawkę ruchu, chodząc na spacery, jeżdżąc na rowerze czy zażywając innych form aktywności fizycznej2.

Sen

Wsparciem dla odbudowy prawidłowego składu przewodu pokarmowego może okazać się też zdrowy sen. Trzeba nie tylko spać odpowiednią liczbę godzin (dla osoby dorosłej to 7-8 godzin na dobę), ale też zadbać o jakość snu, by niósł za sobą oczekiwaną regenerację2.

 

Bibliografia:

  1. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków (witryna internetowa: https://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/pytania/FAQ_2013-01-28.pdf (dostęp: 2023.02.01.)).
  2. Witryna internetowa: https://atlasbiomed.com/blog/probiotics-after-antibiotics/#restore-gut-health (dostęp: 2023.02.01.).
  3. Szałek E., Kaczmarek Z., Grześkowiak E., Wykorzystanie probiotyków we współczesnej farmakoterapii pediatrycznej, Farm Pol, 2010, 66(3): 168-172.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?
Regeneracja mikrobiomu

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?

Maślan sodu, znany również jako sól sodowa kwasu masłowego, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jelit i ich funkcjonowaniu. Przyjrzymy się bliżej, czym jest maślan sodu, jak działa oraz kiedy warto go przyjmować.

czytaj
Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS
Regeneracja mikrobiomu

Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dolegliwość, która może znacznie obniżyć jakość życia. Osoby cierpiące na IBS często borykają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jednym ze sposobów łagodzenia tych symptomów jest odpowiednia dieta, taka jak dieta Low FODMAP.

czytaj