Jak długo powinno spać niemowlę?

Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, czy ich maleństwo rozwija się prawidłowo. Najczęściej nurtuje ich pytanie: jak długo powinno spać niemowlę. Rozwiewamy wątpliwości.

jak długo powinno spać niemowlę

Spis treści:

Ogromną część życia noworodka i niemowlęcia stanowi sen, dlatego wiele wątpliwości wzbudza długość snu, moment wprowadzenia rytmu dobowego właściwego starszym dzieciom czy sposób, w jaki powinno usypiać się malucha. Podstawowy problem większości rodziców dotyczy jednak ilości snu potrzebnej maluszkowi. Jak długo powinno spać niemowlę i czy istnieją jakieś widełki liczbowe, w których powinna się mieścić długość jego snu? Po czym poznać, że dziecko jest wyspane?

Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc maluchowi domowymi sposobami?

Czy wszystkie niemowlęta śpią tyle samo?

W kwestii zapotrzebowania na sen możemy się posiłkować pewną umowną analogią. Mówiąc o ilości snu, jakiej potrzebują dorośli, często podkreśla się, że to w gruncie rzeczy kwestia indywidualna: jedni śpią dłużej, a inni są wyspani po krótszej dawce snu. Tak naprawdę z niemowlętami jest podobnie, choć oczywiście w zupełnie innej skali: wszystkie przesypiają większość doby, ale różnice między poszczególnymi dziećmi mogą wynosić kilka godzin.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Zapotrzebowanie na sen – jak długo śpi niemowlę?

Istnieją oczywiście pewne normy długości snu niemowląt, które zmieniają się wraz z wiekiem – im dziecko starsze, tym mniejszą część doby będzie przesypiało. Kilkudniowe noworodki śpią niemal przez cały czas, do 18-20 godzin na dobę, i robią przerwy tylko na jedzenie. Wynika to przede wszystkim z niepełnej dojrzałości ich centralnego układu nerwowego: gdyby czas czuwania w tym okresie był dłuższy, nadmiar bodźców mógłby mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój neurologiczny dziecka.

Ilość potrzebnego maluszkowi snu sukcesywnie (choć powoli) spada z każdym kolejnym tygodniem, a okresy czuwania coraz bardziej się wydłużają. W 6. miesiącu życia dziecko nadal przesypia ponad połowę doby, a po ukończeniu roku wystarcza mu już maksymalnie 12 godzin. Nie należy jednak kurczowo trzymać się tych danych, bo duży wpływ na faktyczną ilość snu mają indywidualne predyspozycje organizmu dziecka.

Odporność u dzieci – jak ją wspierać?

Problemy ze snem niemowlęcia

Zaburzenia snu często występują podczas bolesnego procesu ząbkowania, a także u dzieci, które zmagają się z kolką lub innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli obserwujesz u swojego maleństwa przedłużające się, utrudniające mu normalne funkcjonowanie problemy ze snem, warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?
DzieciRegeneracja mikrobiomuW podróży

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów żołądkowych i jelitowych u dziecka podczas wakacji oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

czytaj
Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym
DzieciRegeneracja mikrobiomu

Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym

Zdrowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Odpowiednie żywienie wpływa na koncentrację, wyniki w nauce, energię do zabawy i aktywności fizycznej oraz ogólne samopoczucie.

czytaj