Jak poprawić mikrobiom jelitowy u dziecka?

Jak w prosty sposób wesprzeć mikrobiom dziecka? Co możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego maluszka? Dowiedz się, jak poprawić jego mikroflorę jelitową.

Jak poprawić mikrobiom jelitowy u dziecka? Mama masuje córeczkę po bolącym brzuszku.

Spis treści:

W prosty sposób możesz lepiej wesprzeć mikrobiom dziecka. Sprawdź, co powinno jeść, a czego unikać, aby miało zdrowe jelita i silną mikroflorę.

Zdrowy i dobrze zbilansowany mikrobiom jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wpływa on na jego odporność, prawidłowy wzrost, kształtowanie układu nerwowego.[1] Dlatego bardzo ważne jest jego wspieranie, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Sprawdź, co możesz zrobić w tym kierunku.

1. Wprowadź zmiany w diecie

Wspierać mikrobiom dziecka możesz wprowadzając do jego diety potrawy bogate w probiotyki oraz prebiotyki, czyli składniki, które sprzyjają namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach. Dobrymi źródłami probiotyków są: kefir, jogurt z żywymi kulturami bakterii, kiszonki, tempeh, kombucha czy zupa miso. Prebiotyki znajdziesz z kolei między innymi w:

  • czosnku
  • cebuli
  • szparagach
  • bananach

Generalnie większość warzyw, owoców, strączków i pełnoziarnistych potraw jest dobrym źródłem prebiotyków.[2] Najlepiej wprowadzać je jednak do diety stopniowo, gdyż przez dużą ilość błonnika na początku mogą sprzyjać wzdęciom.

2. Nakłaniaj do spędzania czasu na zewnątrz

Spędzanie czasu w naturze ma wiele zalet. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, serotoniny, poprawia dotlenienie. Inną, niezwykle ważną zaletą, jest pozytywny wpływ, jaki ma na mikrobiom dziecka. Dowiedziono, że osoby spędzające czas w naturze mają bardziej zróżnicowany mikrobiom. Zabawa w lesie, kopanie w ziemi mogą korzystnie wpływać na bakterie jelitowe.[3] Dlatego zachęcaj dziecko do spędzania jak najwięcej czasu w naturze i pozwól mu się pobrudzić ziemią w parku. Sprawdź też, jak wykształcić zdrowe nawyki u dzieci.

3. Dbaj o zdrowy sen

Sen jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, także dla zdrowia jego mikrobiomu. Niedostateczny czy niewystarczająco regenerujący sen utrudnia regulowanie poziom stresu, który ma kluczowy wpływ na mikrobiom. Dlatego dbaj o zdrową rutynę snu u dziecka:

  • nakłaniaj je do kładzenia się i wstawania o stałej porze;
  • zadbaj o to, aby temperatura w sypialni nie była zbyt wysoka. Odpowiednia to około 22 stopni Celsjusza;
  • zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach staje się zbyt suche, potrzebny może być nawilżacz. Zbyt suche powietrze powoduje wysychanie śluzówek, co może skutkować wybudzaniem się w nocy;
  • ogranicz korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło, jak smartfony czy laptopy na dwie godziny przed snem. Utrudniają one zasypianie, bo działają na nasz mózg jak słońce;
  • zadbaj o odpowiednie zacienienie sypialni.

4. Zdrowy mikrobiom – tego unikaj

Aby mikrobiom Twojego dziecka pozostał silny i zdrowy staraj się unikać tych rzeczy:

  • Przetworzonego jedzenia i sztucznych słodzików

Osłabiają one mikrobiom u dzieci. Zwłaszcza niekorzystnie działają na niego słodziki takie jak sukraloza, sacharyna czy aspartam.[4] Dlatego nie stosuj ich w codziennej diecie dziecka.

  • Nadmiernego odkażania

Zbyt czyste i sterylne środowisko może osłabiać mikrobiom. Dlatego nie używaj do sprzątania środków odkażających. Badania pokazują, że dzieci, które wychowują się w domach, w których nawet tylko raz w tygodniu są stosowane środki odkażające, mają więcej niekorzystnych bakterii w jelitach.[5]

  • Nadmiernej antybiotykoterapii

Powinna być ona wdrażana tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczna. Każde przyjęcie antybiotyku „na wszelki wypadek” przez dziecko może skutkować osłabieniem jego mikrobiomu. W trakcie antybiotykoterapii wspieraj go dodatkowo suplementami z probiotykami. Warto stosować probiotyki dla dzieci także po infekcjach układu pokarmowego.

 

Bibliografia:

  1. https://www.nature.com/articles/s41522-021-00265-w
  2. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/microbiome/
  3. https://www.healthline.com/health-news/how-your-kids-microbiome-can-be-affected-when-they-play-outside#Findings-support-biodiversity-hypothesis
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9029443/
  5. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180917082435.htm

 

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj