Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Czym jest kreatywność? Czy jest ona umiejętnością wrodzoną, a może jednak można ją w jakiś sposób budować? W jaki sposób rozwijać kreatywność u dzieci?

jak rozwijać kreatywność u dzieci

Spis treści:

Na poziom kreatywności malucha ogromny wpływ mają zwyczaje i zachowania rodziców. Co możesz zrobić, aby wspierać kreatywność swojej pociechy? Jak powinny wyglądać ćwiczenia na kreatywność?

Czym jest kreatywność?

Kreatywność w psychologii bywa postrzegana dwutorowo. Z jednej strony są to indywidualne predyspozycje, wrodzony talent, z drugiej natomiast jest to umiejętność, którą można rozwijać. Istnieją nawet testy, które pozwalają zmierzyć potencjał kreatywności każdego z nas, takie jak próba Guilforda. Polega ona na wymyśleniu w krótkim czasie zastosowań dla wybranego prostego przedmiotu.

Ponadto kreatywność to zdolność, która od kilku lat jest szczególnie ceniona – i to w każdej dziedzinie życia. Warto rozwijać ją u dzieci.

Maluchy często mają 1000 pomysłów na minutę czy tworzą coś z niczego. Nie należy ich wtedy krytykować, a wręcz przeciwnie, motywować do dalszego działania. Ofiarowanie im przestrzeni do rozwoju kreatywności to dar, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Kreatywność ułatwia rozwiązywanie problemów, często w bardzo nieszablonowy sposób. W rozwoju kreatywności wybitnie pomagają różnego rodzaju ćwiczenia, które często mogą przybierać nawet formę codziennych zabaw czy wspólnych aktywności z rodzicami.

Zabawy dla dzieci – które rozwiną wyobraźnię malucha

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Ćwiczenia i kreatywne zabawy dla dzieci ogranicza tak naprawdę jedynie… twoja kreatywność! Do wielu z nich nie potrzebujesz nawet specjalnych akcesoriów, wystarczy umiejętnie poprowadzona rozmowa z dzieckiem. Popuść wodze fantazji swojej pociechy i staraj się przestrzegać 4 uniwersalnych zasad budowania kreatywności.

1. Łam zasady

Nie chodzi oczywiście o naruszanie przepisów, a jedynie o usunięcie sztywnych ram lub istotne ich poluzowanie. Kreatywność nie jest podążaniem po utartej ścieżce, a właśnie łamaniem schematów i przekraczaniem granic w celu odkrycia niekonwencjonalnych czy innowacyjnych rozwiązań. Choć brzmi to bardzo górnolotnie w odniesieniu do dzieci, wystarczy po prostu wprowadzić do każdej zabawy czy aktywności odrobinę fantazji.

2. Zadawaj niebanalne pytania

Odpowiedź dziecka na zadane pytanie zawsze jest powodem do dumy dla rodzica. W końcu to dowód rosnącej wiedzy. Pamiętaj jednak, że kreatywności nie rozwijają pytania np. o działania matematyczne, a takie, które pozwalają na udzielenie odpowiedzi otwartej, w którą zaangażowana zostanie wyobraźnia.

Dieta dla aktywnego dziecka

3. Pozwalaj na popełnianie błędów

Nikt nie jest nieomylny. Ważne jest natomiast, aby umieć wyciągać z nich wnioski. Warto więc pokazać dziecku, że może się mylić i nie ma w tym nic złego. Jednak z błędów trzeba wyciągać naukę na przyszłość.

4. Nie poprawiaj przesadnie malucha

Oczywiście czasem trzeba skorygować pewne elementy, zawsze też wybrane zadanie można rozwiązać szybciej czy efektywniej. Nie poprawiaj jednak zbyt zawzięcie dziecka, gdyż narzucanie ustalonych rozwiązań zabija kreatywność twojej pociechy.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj