Perfekcjonizm to problematyczny temat – wiele osób się z nim zmaga, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Warto podkreślić, że efektem perfekcyjnego podejścia do życia jest większa podatność na stres.
Jak walczyć z perfekcjonizmem? Poznanie wroga to pierwszy krok
Perfekcjonizm to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. U jego podstaw najczęściej stoją zawyżone oczekiwania i błędne przekonania co do własnej wartości, które w ekstremalnych przypadkach potrafią poważnie utrudnić codzienne życie i uniemożliwić podejmowanie decyzji. Perfekcjonizm często generuje stres, niepokój i napięcie.
Perfekcjonista jest osobą, dla której wszystko musi być zrobione idealnie. Nie ma miejsca na potknięcie się. Często nawet niewielki błąd jest odbierany jako absolutna porażka. Gdy problem przyjmuje tak duże rozmiary, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który być może zaproponuje psychoterapię. Sprawdź też, jak radzić sobie ze stresem.
Nadmierny perfekcjonizm – na zwrócić uwagę?
Nadmierny perfekcjonizm objawia się na różne sposoby. Problem może uwydatniać się nawet przy czynnościach takich jak wysyłanie maili – perfekcjonista, będący w pułapce perfekcjonizmu, musi mieć kontrolę nad wszystkim, do tego stopnia, że boi się konfrontacji z drugim człowiekiem. Często nie potrafi podjąć decyzji, bo zbyt dociekliwie analizuje za i przeciw. Odczuwa też lęk przed oceną innych.
Jeśli jednak nasz perfekcjonizm powoduje głównie to, że nie potrafimy odpuścić, zarywamy noce przy projekcie czy nie jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników, możemy spróbować zwalczyć go sami.
Stres w pracy – jak z nim walczyć?
W pułapce perfekcjonizmu – co zrobić, by perfekcjonizm przestał być problemem?
Przygotowaliśmy kilka porad, które pozwolą dowiedzieć się, jak walczyć z perfekcjonizmem.
- Warto nabrać nieco dystansu do swojej osoby. Skuteczne może okazać się skorzystanie z różnego rodzaju metod medytacji. Dzięki temu będziemy mogli nieco „oddalić się” od naszych własnych wymagań i spojrzeć na swoje wyniki oraz osiągnięcia z innej perspektywy.
- Należy pamiętać o postawieniu się na właściwej pozycji. Jeśli jesteśmy nowicjuszem, pozwólmy sobie na błędy – jeśli jesteśmy przełożonymi, pozwólmy, by inni także się wykazali.
- Zastanówmy się nad tym, co buduje naszą tożsamość. Typowy perfekcjonista wiąże ocenę samego siebie z wynikami w pracy, patrząc na nie przez pryzmat własnych, ogromnych oczekiwań. Kariera to jednak tylko jedna część naszego życia – warto zwrócić uwagę także na kwestie, które nie są związane z zawodem.
- Działaj nawet wtedy, kiedy boisz się porażki. Każdy popełnia błędy – to nieodzowna część pracy i życia. Pozwalając sobie na nie, jesteśmy w stanie je zaakceptować i zadbać o poprawne postrzeganie samego siebie.
Jak znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym?
Jak walczyć z perfekcjonizmem u partnera lub partnerki?
Jeśli bliska nam osoba jest w pułapce perfekcjonizmu, ciężko będzie nam pomóc jej na własną rękę. Życie z kimś, kogo cechuje nadmierny perfekcjonizm, nie jest łatwe. W tym przypadku pomóc może szczera rozmowa, w której wyłożymy partnerowi nasze spostrzeżenia i obawy.
Perfekcjonizm może objawiać się także na płaszczyźnie relacji. Perfekcjonista chce być „idealnym” partnerem – często uzależnia uczucie od tego, czy się wystarczająco stara i daje z siebie 100%. Tym samym nie jest w stanie mówić o własnych potrzebach, oczekiwaniach i emocjach. W takie sytuacji może pomóc terapia par.