Jakie znaczenie ma mikrobiota jelitowa w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Jakie znaczenie dla zdrowia noworodka ma mikrobiom jelitowy? Czy wpływa na jego zdrowie w przyszłości? Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o mikrobiotę w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Jakie znaczenie ma mikrobiota jelitowa w pierwszych tygodniach życia dziecka? Mama karmi noworodka piersią, siedząc na łóżku w sypialni.

Spis treści:

Przekonaj się, jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma mikrobiom jelitowy i czy warto o niego szczególnie dbać w jego pierwszych tygodniach życia.

Mikrobiom noworodka – jak się kształtuje?

Zacznijmy od tego, czym jest mikrobiom? To zbiór mikroorganizmów, zarówno tych dobrych, jak i potencjalnie patogennych, zamieszkujących nasze jelita. Mikrobiom jelitowy jest niezwykle ważny dla zdrowia całego organizmu – bierze udział w przyswajaniu składników odżywczych, syntezie enzymów czy witamin. Do tego odgrywa ogromną rolę w odporności organizmu.[1]

Na mikrobiom możemy wpływać przez całe życie, ale najważniejsze są pierwsze trzy lata życia. To właśnie wtedy mikrobiom noworodka kształtuje się najintensywniej. Sprawdź, co można zrobić, aby jak najlepiej wspierać go w tym okresie.

Mikrobiota noworodka – jak ją wzmacniać?

Oto, co wpływa korzystnie na jej rozwój:

  • Probiotyki od matkinoworodek otrzymuje naturalnie dobre bakterie probiotyczne od matki w trakcie porodu naturalnego i późniejszego karmienia piersią.[2] To wzbogaca i wzmacnia jego mikrobiom. Jeśli Twoje dziecko przyjdzie na świat w wyniku cesarskiego cięcia lub nie karmisz go piersią, warto wspierać dodatkowo jego mikrobiom preparatami z probiotykami.
  • Ostrożność z antybiotykami – mikrobiota noworodka może zostać zaburzona w wyniku przyjmowania antybiotyków. Dlatego zawsze warto się upewnić, że przyjmowanie antybiotyku jest naprawdę niezbędne. Jeśli jednak noworodek musi go przyjąć, w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu dobrze, aby otrzymywał wspomagająco suplement z probiotykiem, który ochrania mikrobiom.
  • Zmiana podejścia do higieny – Twoje pojęcie czystości może zakłócać budowanie zdrowego mikrobiomu u dziecka. Często sprzątasz w domu silnymi detergentami, aby dbać o zdrowie dziecka? Chronisz go przed kontaktem z ziemią czy roślinami, aby uniknąć alergii? Boisz się, że zbyt częste zabawy z psem sprawią, że noworodek „złapie” coś od niego?

W przypadku mikrobiomu jest zupełnie na odwrót. Badania dowodzą, że nadmierne sprzątanie, zwłaszcza środkami czyszczącymi na bazie alkoholu, mogą osłabiać mikrobiotę noworodka. Za to częsty kontakt z naturą, w tym ubrudzenie się ziemią czy piaskiem oraz zabawy ze zwierzętami domowymi mogą wzmacniać mikrobiom noworodka.[3]

Probiotyki dla niemowląt – czy są bezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych sytuacjach warto podawać niemowlakowi probiotyki, aby wzmocnić lub ochronić jego mikrobiom, na przykład w trakcie antybiotykoterapii. Czy są one jednak dla niego bezpieczne? Tak, jeśli wybierzesz probiotyk dla niemowląt, który zawiera przebadany szczep lub szczepy bakterii probiotycznych.

Bardzo dobrze przebadanym i bezpiecznym dla dzieci jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyk z dodatkiem tego szczepu można spokojnie podawać noworodkowi po ukończeniu przez niego pierwszego miesiąca życia.

 

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/gut-microbiome
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464665/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780873/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?
Regeneracja mikrobiomu

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?

Maślan sodu, znany również jako sól sodowa kwasu masłowego, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jelit i ich funkcjonowaniu. Przyjrzymy się bliżej, czym jest maślan sodu, jak działa oraz kiedy warto go przyjmować.

czytaj
Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS
Regeneracja mikrobiomu

Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dolegliwość, która może znacznie obniżyć jakość życia. Osoby cierpiące na IBS często borykają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jednym ze sposobów łagodzenia tych symptomów jest odpowiednia dieta, taka jak dieta Low FODMAP.

czytaj