Przekonaj się, jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma mikrobiom jelitowy i czy warto o niego szczególnie dbać w jego pierwszych tygodniach życia.
Mikrobiom noworodka – jak się kształtuje?
Zacznijmy od tego, czym jest mikrobiom? To zbiór mikroorganizmów, zarówno tych dobrych, jak i potencjalnie patogennych, zamieszkujących nasze jelita. Mikrobiom jelitowy jest niezwykle ważny dla zdrowia całego organizmu – bierze udział w przyswajaniu składników odżywczych, syntezie enzymów czy witamin. Do tego odgrywa ogromną rolę w odporności organizmu.[1]
Na mikrobiom możemy wpływać przez całe życie, ale najważniejsze są pierwsze trzy lata życia. To właśnie wtedy mikrobiom noworodka kształtuje się najintensywniej. Sprawdź, co można zrobić, aby jak najlepiej wspierać go w tym okresie.
Mikrobiota noworodka – jak ją wzmacniać?
Oto, co wpływa korzystnie na jej rozwój:
- Probiotyki od matki – noworodek otrzymuje naturalnie dobre bakterie probiotyczne od matki w trakcie porodu naturalnego i późniejszego karmienia piersią.[2] To wzbogaca i wzmacnia jego mikrobiom. Jeśli Twoje dziecko przyjdzie na świat w wyniku cesarskiego cięcia lub nie karmisz go piersią, warto wspierać dodatkowo jego mikrobiom preparatami z probiotykami.
- Ostrożność z antybiotykami – mikrobiota noworodka może zostać zaburzona w wyniku przyjmowania antybiotyków. Dlatego zawsze warto się upewnić, że przyjmowanie antybiotyku jest naprawdę niezbędne. Jeśli jednak noworodek musi go przyjąć, w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu dobrze, aby otrzymywał wspomagająco suplement z probiotykiem, który ochrania mikrobiom.
- Zmiana podejścia do higieny – Twoje pojęcie czystości może zakłócać budowanie zdrowego mikrobiomu u dziecka. Często sprzątasz w domu silnymi detergentami, aby dbać o zdrowie dziecka? Chronisz go przed kontaktem z ziemią czy roślinami, aby uniknąć alergii? Boisz się, że zbyt częste zabawy z psem sprawią, że noworodek „złapie” coś od niego?
W przypadku mikrobiomu jest zupełnie na odwrót. Badania dowodzą, że nadmierne sprzątanie, zwłaszcza środkami czyszczącymi na bazie alkoholu, mogą osłabiać mikrobiotę noworodka. Za to częsty kontakt z naturą, w tym ubrudzenie się ziemią czy piaskiem oraz zabawy ze zwierzętami domowymi mogą wzmacniać mikrobiom noworodka.[3]
Probiotyki dla niemowląt – czy są bezpieczne?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych sytuacjach warto podawać niemowlakowi probiotyki, aby wzmocnić lub ochronić jego mikrobiom, na przykład w trakcie antybiotykoterapii. Czy są one jednak dla niego bezpieczne? Tak, jeśli wybierzesz probiotyk dla niemowląt, który zawiera przebadany szczep lub szczepy bakterii probiotycznych.
Bardzo dobrze przebadanym i bezpiecznym dla dzieci jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyk z dodatkiem tego szczepu można spokojnie podawać noworodkowi po ukończeniu przez niego pierwszego miesiąca życia.
Bibliografia: