Mikrobiom wspiera nasz organizm na wiele różnych sposobów. Warto mu się odwdzięczyć i odpowiednio zadbać o niego za sprawą diety. Ta troska jest w naszym własnym interesie, dlatego dokładnie przyjrzyjmy się swojemu menu i włączmy do niego produkty korzystnie wpływające na mikrobiom. Jakie? Podpowiadamy!
Dlaczego warto zadbać o nasz mikrobiom?
Mikrobiom to mikroorganizmy zasiedlające nasz przewód pokarmowy. Jest ich 10 razy więcej niż komórek w naszym ciele, a skład mikrobiomu zależy głównie od naszej diety. Mikrobiom o dobrym składzie, czyli taki, w którym przewagę mają pożyteczne bakterie, wspiera m.in. pracę układu pokarmowego.
Co i jak jeść, by wspierać mikrobiom?
Dieta dobra dla mikrobiomu powinna uwzględniać codzienną porcję warzyw i owoców, kiszonki warzywne i owocowe, jogurt, kefir i maślankę oraz kasze, pełnoziarniste pieczywo i makaron, brązowy ryż i oleje roślinne. Takie menu dostarcza pożytecznych bakterii fermentacji mlekowej (naturalnych probiotyków) oraz węglowodanów złożonych, które są dla nich źródłem energii i kwasów (naturalnych prebiotyków).
Ważny jest też sposób jedzenia, a konkretnie ilość posiłków w ciągu dnia (5 dziennie) i dokładne rozdrabnianie pokarmu podczas żucia i gryzienia, tak by ułatwić ich trawienie w jelitach.
Co wyeliminować z diety dla dobra mikrobiomu?
Pożyteczne bakterie jelitowe czerpią energię z węglowodanów złożonych, które nie są trawione przez enzymy jelitowe. Natomiast cukry proste to wymarzona pożywka dla szkodliwych bakterii, które także znajdują się w naszych jelitach.
Jeśli zatem chcemy zadbać o pożyteczne bakterie, wyeliminujmy z diety cukier. Nie tylko słodycze, ale także dosładzane soki, jogurty smakowe i słodzone napoje. Z naszego menu powinny także zniknąć dania instant i fast food.
Suplementy diety dobre dla mikrobiomu
Suplementy diety na wsparcie mikrobiomu (probiotyki) to preparaty do zadań specjalnych. Nie należy traktować ich jako zamiennika zdrowej diety, ale czasem warto po nie sięgnąć jako dopełnienie zdrowej diety.
Można zastosować synbiotyk w kapsułkach, który zawiera starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii regenerujących i wspierających mikrobiom. Dla dzieci dobrym wyborem może być synbiotyk w kropelkach.
Bibliografia:
- K. Góralska, E Brezinska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
- Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
- Weronika Maria Wierzchanowka, Tomasz Iwanicki, ROLA MIKROBIOMU JELITOWEGO W FUNKCJONOWANIU UKŁADU NERWOWEGO, Problemy Nauk Biologicznych, Tom 69 2020, Numer 2 (327) Strony 301–311.