Kiedy i jak podawać dzieciom probiotyki przy antybiotyku?

Probiotyki dla dzieci pomagają odbudować mikrobiom wyjałowiony przez antybiotykoterapię. Dowiedz się, kiedy i jak podawać dzieciom probiotyki przy antybiotyku.

Kiedy i jak podawać dzieciom probiotyki przy antybiotyku

Spis treści:

Probiotyki to pożyteczne bakterie zasiedlające nasz przewód pokarmowy. Wywierają korzystny wpływ na stan zdrowia dzieci. Jednak wraz z ich rosnącą popularnością wzrasta także liczba mitów z nimi związanych. Warto zatem przyjrzeć się, jak rzeczywiście probiotyki działają na dzieci.

Probiotyk probiotykowi nierówny

Aby prawidłowo stosować preparaty probiotyczne, należy zdać sobie sprawę, że probiotyki stanowią bardzo różnorodną grupę bakterii. Ich właściwości są szczepozależne. Oznacza to, że poszczególne bakterie probiotyczne mogą wykazywać się zupełnie różnym działaniem.

Nie dla wszystkich oczywisty jest też fakt, że aby probiotyk mógł spełniać swoją funkcję, bakterie w nim zawarte muszą być żywe, a więc zdolne do namnażania. Obecnie probiotyki dla dzieci biją rekordy popularności. Nie może to jednak uśpić czujności rodziców. Pamiętajmy, by wybierać tylko sprawdzone preparaty probiotyczne, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Biegunka po antybiotyku

Biegunkę związaną z antybiotykoterapią obserwuje się średnio u co trzeciego pacjenta. Może się ona pojawiać zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Ryzyko jej wystąpienia jest różne, zależy między innymi od rodzaju stosowanego antybiotyku, czasu trwania leczenia i wieku dziecka.

Gdy biegunka po antybiotyku już się pojawi, warto sięgnąć po probiotyki, które pomogą odbudować wyjałowioną florę jelitową dziecka. Aby usystematyzować liczne dane dostępne na temat stosowania probiotyków w walce z biegunką poantybiotykową, grupa robocza ds. probiotyków Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) wydała zalecenia, aby w przypadku, gdy wystąpi biegunka po antybiotyku, wybrać dwa szczepy bakterii probiotycznych:

Tylko w przypadku tych dwóch szczepów zmniejszyło się ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej w porównaniu ze stosowaniem placebo. Jednocześnie podkreśla się, że najlepszą metodą w walce z biegunką po antybiotyku jest rozsądne stosowanie tychże leków.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać?

Wybierając probiotyk dla dziecka przyjmującego antybiotyk, należy przyjrzeć się, jakie szczepy bakterii probiotycznych zawiera dany preparat. Pamiętajmy, że antybiotyki nie niszczą w sposób wybiórczy jedynie chorobotwórczych bakterii. Niestety atakują także dobroczynne organizmy, tworzące mikroflorę jelitową.

Najliczniej występujące w jelitach zdrowych dzieci bakterie to Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego, które nie wykształciły mechanizmów obronnych przed lekami bakteriobójczymi. Dlatego w trakcie antybiotykoterapii giną ich miliardy. W jelitach pozbawionych naturalnej bakteryjnej ochrony mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie. Prowadzi to do przykrych objawów u dzieci, takich jak biegunka, wzdęcia i nudności.

Zatem, aby jak najlepiej zapobiegać konsekwencjom antybiotykoterapii, należy wybrać preparat zawierający wiele szczepów bakterii z rodzaju Lactobacillus. Wykazano także, że bakterie z rodzaju Bifidobacterium zmniejszają częstość bólów brzucha u dzieci przyjmujących antybiotyki.

Jak podawać probiotyki dzieciom?

Dzieci starsze, niemające już problemów z połykaniem kapsułek, mogą przyjmować probiotyki dla dorosłych w kapsułkach. Dla dzieci młodszych alternatywą są probiotyki w kroplach (np. Multilac Baby). Probiotyki dla dzieci warto podawać nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, lecz także kilka tygodni po jej zakończeniu, by pozwolić jelitom odbudować florę bakteryjną.

Czy warto stosować probiotyki?

Podsumowując, we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Korzystny wpływ probiotyków na mikroflorę jelitową dziecka jest niezaprzeczalny. Należy natomiast pamiętać by probiotyk dla dzieci zawierał dobrze przebadany szczep bakterii (np. najlepiej przebadany szczep bakterii LGG, Lactobacillus rhamnosus GG).

Dodatkowym atutem jest zawartość składnika odżywczego (np. fruktooligosacharydów), dzięki któremu dobre bakterie mogą się szybciej namnażać. Naturalne probiotyki dla dzieci w postaci jogurtów czy kefirów mogą być ciekawą alternatywą.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj