Kiedy nasz mikrobiom może wymagać regeneracji?

W artykule podpowiadamy, jak mogą objawiać się zmiany w mikrobiomie i w jaki sposób możemy modulować nasz mikrobiom.

Spis treści:

Mikrobiomu nie można zobaczyć gołym okiem, ale pełni on wiele istotnych funkcji a zmiany w mikrobomie łatwo zauważyć i rozpoznać, o ile mamy na ten temat trochę wiedzy. Podpowiadamy, jak mogą objawiać się zmiany w mikrobiomie i w jaki sposób możemy modulować nasz mikrobiom.

Co to jest mikrobiom i jaka jest jego funkcja w organizmie?

Mikrobiom (mikrobiota, mikroflora) to ogół mikroorganizmów, które znajdują się w przewodzie pokarmowym człowieka. Skład mikrobiomu kształtuje się od pierwszych dni życia, a wpływ mają na niego czynniki środowiskowe i genetyczne oraz przede wszystkim dieta.

Dzieci urodzone siłami natury otrzymują podczas porodu, zachłystując się wodami płodowymi, porcję bakterii jelitowych od mamy. Zasiedlają one ściany jelit malucha i stopniowo podejmują swoje funkcje. Noworodki karmione piersią dostają dodatkową porcję mikrobiomu podczas każdego posiłku.

Maluchy urodzone przez cesarskie cięcie i karmione butelką mogą potrzebować suplementacji pożytecznych bakterii wchodzących w skład mikrobiomu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji warto zasięgnąć porady pediatry, który wybierze najlepszą metodę modulacji mikrobiomu.

Rola mikrobiomu o dobrym składzie jest nie do przecenienia. Pożyteczne bakterie wspierają pracę jelit, zapobiegając gromadzeniu się w nich gazów i resztek pokarmowych, wspomagają nas w okresie jesienno-, co ma przełożenie na lepszy nastrój.

Jak objawia się gorsza kondycja mikrobiomu?

Jeśli flora bakteryjna jest w gorszej kondycji lub jej skład zmienił się możemy poczuć to w naszych jelitach. Wtedy warto zasięgnąć informacji jak możemy modulować nam mikrobiom oraz jak go uzupełnić o dobroczynne szczepy bakterii

Mikrobiom jelitowy bierze również udział w metabolizmie i wchłanianiu niektórych witamin.

Jak zadbać o mikrobiom?

Najlepszym sposobem na regenerację mikrobiomu jest odpowiednia dieta. Zapomnijmy o fast foodach i niezdrowych przekąskach. W naszym jadłospisie powinna znaleźć się codzienna porcja warzyw i owoców, także tych kiszonych, oraz maślanka, jogurt, kefir i zsiadłe mleko. Najlepiej te naturalne, nie słodzone.

Po antybiotykoterapii i w sytuacjach, gdy mikrobiom mógł ulec osłabieniu, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające dobroczynne szczepy bakterii. Dla dzieci odpowiedni będzie produkt w postaci łatwych do podania maluchowi kropli. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zdrowej diety i odpowiedniego trybu życia, ale można stosować je jako ich dopełnienie.

Na dobrą kondycję mikrobiomu korzystny wpływ ma także sen; przynajmniej 7-8 godzin dziennie w przypadku osób dorosłych i odpowiednio więcej w przypadku dzieci. Dobrze jest również nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem, który w znacznym stopniu może osłabić mikrobiom.

 

Bibliografia:

  1. Marian Binek, MIKROBIOM CZŁOWIEKA! ZDROWIE I CHOROBA, POST. MIKROBIOL., 2012, 51, 1, 27–36.
  2. Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
  3. K. Góralska, E Brezinska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
  4. 4. Iwona Węgielska, Joanna Suliburska, Wpływ leków na mikroflorę jelitową, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016;7(1):1-7.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?
Regeneracja mikrobiomu

Maślan sodu – co to jest, jak działa, jakie ma zastosowanie?

Maślan sodu, znany również jako sól sodowa kwasu masłowego, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jelit i ich funkcjonowaniu. Przyjrzymy się bliżej, czym jest maślan sodu, jak działa oraz kiedy warto go przyjmować.

czytaj
Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS
Regeneracja mikrobiomu

Dieta Low FODMAP dla osób cierpiących na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dolegliwość, która może znacznie obniżyć jakość życia. Osoby cierpiące na IBS często borykają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jednym ze sposobów łagodzenia tych symptomów jest odpowiednia dieta, taka jak dieta Low FODMAP.

czytaj