Kiedy nasz mikrobiom może wymagać regeneracji?

W artykule podpowiadamy, jak mogą objawiać się zmiany w mikrobiomie i w jaki sposób możemy modulować nasz mikrobiom.

Spis treści:

Mikrobiomu nie można zobaczyć gołym okiem, ale pełni on wiele istotnych funkcji a zmiany w mikrobomie łatwo zauważyć i rozpoznać, o ile mamy na ten temat trochę wiedzy. Podpowiadamy, jak mogą objawiać się zmiany w mikrobiomie i w jaki sposób możemy modulować nasz mikrobiom.

Co to jest mikrobiom i jaka jest jego funkcja w organizmie?

Mikrobiom (mikrobiota, mikroflora) to ogół mikroorganizmów, które znajdują się w przewodzie pokarmowym człowieka. Skład mikrobiomu kształtuje się od pierwszych dni życia, a wpływ mają na niego czynniki środowiskowe i genetyczne oraz przede wszystkim dieta.

Dzieci urodzone siłami natury otrzymują podczas porodu, zachłystując się wodami płodowymi, porcję bakterii jelitowych od mamy. Zasiedlają one ściany jelit malucha i stopniowo podejmują swoje funkcje. Noworodki karmione piersią dostają dodatkową porcję mikrobiomu podczas każdego posiłku.

Maluchy urodzone przez cesarskie cięcie i karmione butelką mogą potrzebować suplementacji pożytecznych bakterii wchodzących w skład mikrobiomu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji warto zasięgnąć porady pediatry, który wybierze najlepszą metodę modulacji mikrobiomu.

Rola mikrobiomu o dobrym składzie jest nie do przecenienia. Pożyteczne bakterie wspierają pracę jelit, zapobiegając gromadzeniu się w nich gazów i resztek pokarmowych, wspomagają nas w okresie jesienno-, co ma przełożenie na lepszy nastrój.

Jak objawia się gorsza kondycja mikrobiomu?

Jeśli flora bakteryjna jest w gorszej kondycji lub jej skład zmienił się możemy poczuć to w naszych jelitach. Wtedy warto zasięgnąć informacji jak możemy modulować nam mikrobiom oraz jak go uzupełnić o dobroczynne szczepy bakterii

Mikrobiom jelitowy bierze również udział w metabolizmie i wchłanianiu niektórych witamin.

Jak zadbać o mikrobiom?

Najlepszym sposobem na regenerację mikrobiomu jest odpowiednia dieta. Zapomnijmy o fast foodach i niezdrowych przekąskach. W naszym jadłospisie powinna znaleźć się codzienna porcja warzyw i owoców, także tych kiszonych, oraz maślanka, jogurt, kefir i zsiadłe mleko. Najlepiej te naturalne, nie słodzone.

Po antybiotykoterapii i w sytuacjach, gdy mikrobiom mógł ulec osłabieniu, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające dobroczynne szczepy bakterii. Dla dzieci odpowiedni będzie produkt w postaci łatwych do podania maluchowi kropli. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zdrowej diety i odpowiedniego trybu życia, ale można stosować je jako ich dopełnienie.

Na dobrą kondycję mikrobiomu korzystny wpływ ma także sen; przynajmniej 7-8 godzin dziennie w przypadku osób dorosłych i odpowiednio więcej w przypadku dzieci. Dobrze jest również nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem, który w znacznym stopniu może osłabić mikrobiom.

 

Bibliografia:

  1. Marian Binek, MIKROBIOM CZŁOWIEKA! ZDROWIE I CHOROBA, POST. MIKROBIOL., 2012, 51, 1, 27–36.
  2. Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
  3. K. Góralska, E Brezinska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
  4. 4. Iwona Węgielska, Joanna Suliburska, Wpływ leków na mikroflorę jelitową, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016;7(1):1-7.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?
DzieciRegeneracja mikrobiomuW podróży

Problemy z brzuszkiem na wakacjach – jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi u dziecka podczas letnich wyjazdów?

Poznaj najczęstsze przyczyny problemów żołądkowych i jelitowych u dziecka podczas wakacji oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

czytaj
Zdrowa zbilansowana dieta dla osoby dorosłej
Jak dbać o kondycjęRegeneracja mikrobiomu

Zdrowa zbilansowana dieta dla osoby dorosłej

Co jeść i w jakich proporcjach, aby zachować zdrowie jak najdłużej? Przekonaj się, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta dla osób dorosłych.

czytaj