Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

Szczep bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus (LGG) jest najlepiej przebadany i bezpieczny, dlatego warto sięgać po probiotyki i synbiotyki dla dzieci, które mają go w swoim składzie. Sprawdź, czym się charakteryzuje. Wizualizacja bakterii LGG w niebieskiej kolorystyce.

Spis treści:

Lactobacillus rhamnosus GG możesz spotkać pod różnymi nazwami: LGG, Lactobacillus LGG czy Lactobacillus GG. Niezależnie od nazewnictwa, to wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych, który jest popularnym składnikiem suplementów diety wspierających mikrobiom. Jako jeden z najbardziej przebadanych szczepów bakterii probiotycznych, LGG wykazuje szereg korzystnych efektów dla naszego zdrowia.

Charakterystyka Lactobacillus rhamnosus GG

Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) to szczep bakterii probiotycznych należący do rodzaju Lactobacillus, który charakteryzuje wyjątkowa zdolność do przetrwania w trudnych warunkach przewodu pokarmowego oraz zdolność do adhezji, czyli przylegania do nabłonka jelitowego.[1] Ta umiejętność jest kluczowa, ponieważ umożliwia LGG dłuższe przebywanie w jelitach, co z kolei przyczynia się do lepszego wykorzystania jego probiotycznych właściwości.

Lactobacillus rhamnosus GG a probiotyki dla dzieci

Na rynku istnieją liczne szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus casei czy Bifidobakterium, ale to właśnie Lactobacillus rhamnosus GG jest jednym z niewielu szczepów bakterii probiotycznych, który jest zalecany do stosowania u dzieci. Probiotyki dla dzieci mogą pomóc w stabilizacji mikrobiomu, co jest szczególnie ważne w pierwszych latach życia, kiedy to mikrobiom jelit silnie się jeszcze rozwija.

Lactobacillus rhamnosus GG to jeden z najlepiej przebadanych pod kątem bezpieczeństwa probiotyków.[2] Dlatego jest też bardzo częstym składnikiem probiotyków dla dzieci oraz niemowląt. Probiotyk Lactobacillus rhamnosus możesz podawać dzieciom już od skończenia przez nie pierwszego miesiąca życia. Warto robić to wtedy, gdy np. dziecko nie jest karmione piersią, po infekcjach jelitowych, w okresie nasilonych infekcji czy w trakcie oraz po zakończeniu antybiotykoterapii.

Jak wybrać odpowiedni probiotyk dla dzieci? Sprawdź, czy w składzie jest LGG

Wybierając probiotyk dla dzieci, a zwłaszcza probiotyk dla niemowląt, warto zwrócić uwagę nie tylko na obecność szczepu LGG, ale również na jakość produktu oraz firmę, która stoi za jego produkcją. Dobre praktyki produkcyjne i szczegółowe badania nad składem i działaniem to kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli decydujesz się na synbiotyki dla dzieci, czyli preparaty które mają nie tylko bakterie probiotyczne, ale też prebiotyki, warto, aby zawierały te dobrze przebadane i bezpieczne, na przykład fruktooligosacharydy.

Jak stosować probiotyki ze szczepem Lactobacillus rhamnosus GG?

Stosowanie probiotyków, w tym probiotyku, który ma dobre bakterie Lactobacillus rhamnosus GG, powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Probiotyki ze szczepem LGG są uznawane za bezpieczne, dlatego można podawać je bez ograniczeń czasowych zawsze wtedy, gdy chcesz wzmocnić mikrobiom.

Ponieważ Lactobacillus rhamnosus GG to unikalny szczep, dzięki swoim właściwościom i potwierdzonej skuteczności jest bezpiecznym probiotykiem do stosowania zwłaszcza w preparatach dla dzieci przez cały rok.

 

Źródła:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30741841/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155824/

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj