Po jakim czasie działają antybiotyki?

Dowiedz się, jak działają antybiotyki i kiedy zaczynają działać. Sprawdź też, jak długo działa antybiotyk po skończonej kuracji i jak wspierać florę jelitową.

Sprawdź, po jakim czasie działają antybiotyki. Lekarz podaje pacjentowi opakowanie antybiotyku na wizycie w gabinecie lekarskim.

Spis treści:

Antybiotyki to leki powszechnie stosowane w leczeniu różnego rodzaju zakażeń. Stosuje się je też profilaktycznie, np. przed zabiegami chirurgicznymi. Skuteczność antybiotyków jest bardzo duża, pod warunkiem że są przyjmowane w ściśle uzasadnionych przypadkach i zgodnie z zaleceniami. Jak działają antybiotyki? Kiedy antybiotyk zaczyna działać? Jak długo działa antybiotyk po skończonej kuracji? Odpowiadamy!

Antybiotyki – na wirusy czy bakterie?

Antybiotyki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w uzasadnionych przypadkach ze ściśle określonych wskazań. W związku z tym warto wiedzieć, na co działają antybiotyki. Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych, a więc działają na bakterie. Wykorzystuje się je ponadto w terapii zakażeń grzybiczych, które są znacznie rzadsze1.

Jak działają antybiotyki?

Warto wiedzieć nie tylko na co, ale też jak działają antybiotyki. Wykazują aktywność przeciw bakteriom, zabijając je lub hamując ich namnażanie, wzrost i podziały. W związku z tym działają na wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne, pomagając organizmowi ich opanowanie1.

Po jakim czasie działają antybiotyki? Po ilu dniach działa antybiotyk?

To, po jakim czasie zaczyna działać antybiotyk, zależy w dużej mierze od jego rodzaju, ale też infekcji, z jaką mamy do czynienia. Zacznijmy od tego, że antybiotyki można podzielić na:

  • bakteriostatyczne
  • bakteriobójcze

Antybiotyki bakteriostatyczne hamują rozwój bakterii, inaczej mówiąc ich namnażanie, z kolei antybiotyki bakteriobójcze zabijają bakterie1.

Po jakim czasie działa antybiotyk? W przypadku antybiotyków bakteriobójczych efekt jest na ogół dość szybki i poprawa stanu zdrowia ma miejsce już po 1. dniu leczenia, choć oczywiście nie jest to regułą. Antybiotyki bakteriostatyczne działają natomiast nieco wolniej i rezultaty kuracji można zaobserwować najczęściej dopiero po 2–3 dniach1.

Po ilu dawkach działa antybiotyk?

Obowiązuje tutaj ta sama zasada, która została opisana wyżej. Kiedy zaczyna działać antybiotyk? W przypadku antybiotyku bakteriobójczego wystarczy przyjąć 1–2 dawki, aby zobaczyć poprawę.

A po ilu dawkach działa antybiotyk bakteriostatyczny? By zobaczyć efekty, trzeba przyjąć nawet kilkukrotnie więcej dawek niż antybiotyku bakteriobójczego. Pamiętajmy również, że to, po ilu dniach działa antybiotyk, zależy od tego, czy jest regularnie przyjmowany w odpowiedniej dawce1.

Jak długo działa antybiotyk po skończonej kuracji?

Tak, jak nie da się dokładnie określić, po jakim czasie działają antybiotyki, tak również trudno jest powiedzieć, jak długo jeszcze będą działać po zakończeniu ich przyjmowania. Zależy to od rodzaju antybiotyku i infekcji. Można jednak przyjąć, że antybiotyk będzie jeszcze działać od kilku do kilkunastu dni.

Ochrona flory jelitowej przy antybiotyku

Podczas kuracji antybiotykowej warto przyjmować probiotyki, by uzupełnić wyjałowioną przez antybiotyk florę bakteryjną w jelitach. Nawet jeśli antybiotyki stosujemy dość krótko, istnieje duże ryzyko eliminacji sporej części przyjaznych nam bakterii. Aby szybciej zregenerować mikrobiom, najlepiej rozpocząć suplementację już w pierwszym dniu antybiotykoterapii.

Florę jelitową można więc uzupełnić, spożywając preparaty probiotyczne, czyli zawierające szczepy pałeczek kwasu mlekowego (tzw. probiotyki lub synbiotyki – połączenie probiotyku z prebiotykiem, czyli substancją odżywczą). Ważne jest, by pamiętać, że gdy stosujemy probiotyki w kapsułkach, należy zachować minimum kilkugodzinny odstęp między spożyciem probiotyku a antybiotyku1. Suplementację można uzupełnić o kefiry, jogurty i kiszonki zawierające bakterie kwasu mlekowego.

 

Bibliografia:

  1. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków (witryna internetowa: https://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/pytania/FAQ_2013-01-28.pdf (dostęp: 2023.01.29.)).
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj