Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Probiotyki do antybiotyku warto stosować już od początku terapii. Pojawia się tylko pytanie, kiedy podawać probiotyk – przed czy po antybiotyku? Sprawdź!

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Kiedy brać probiotyki – rano czy wieczorem? Kobieta trzyma w dłoniach 2 kapsułki probiotyku i szklankę wody.

Spis treści:

Rozpoznanie choroby bakteryjnej najczęściej jest wskazaniem do wdrożenia antybiotykoterapii. Antybiotyk w zależności od rodzaju hamuje namnażanie bakterii lub je zabija. Choć jest niezbędny w leczeniu i przynosi dobre efekty, to ma negatywny wpływ na mikrobiotę naszych jelit.

Przy antybiotykoterapii z pomocą przychodzą nam probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które wspomagają odbudowę mikroflory przewodu pokarmowego. Probiotyki do antybiotyku warto stosować już od początku terapii. Pojawia się tylko pytanie, kiedy podawać probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Probiotyk przy antybiotyku – dlaczego warto go przyjmować?

Antybiotykoterapia jest jedną z najważniejszych przyczyn dysbiozy jelit, czyli zaburzenia ich funkcjonowania wywołanego zmianami flory bakteryjnej jelit. Innymi słowy antybiotykoterapia zabija bakterie, głównie te „złe”, ale niekiedy likwiduje również te „dobre”. Wyjałowiony w związku z przyjmowaniem antybiotyku mikrobiom wspomagają probiotyki1.

Probiotykom ponadto przypisuje się właściwości, takie jak:

  • regulacja pracy jelit
  • wsparcie po infekcjach wirusowych, takich jak rotawirusowe
  • wsparcie organizmu w sezonie jesienno-zimowym
  • normalizacja mikroflory jelit
  • wsparcie w trakcie stosowania antybiotyków lub leków na infekcje z grupy NLPZ
  • ułatwianie wchłaniania witamin i składników mineralnych

Probiotyki warto przyjmować też wspomagająco w przypadku niezbilansowanej diety czy przewlekłego stresu.

Probiotyk – ile razy dziennie stosować?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii, czy brać probiotyk przed antybiotykiem, czy może korzystniej będzie przyjmować probiotyk po antybiotyku, zacznijmy od wyjaśnienia, ile razy dziennie stosować probiotyk. W badaniach klinicznych udowadniających skuteczność probiotyków autorzy nie zaznaczyli konieczności przyjmowania probiotyku określoną liczbę razy. Najlepiej zatem w tym zakresie kierować się informacjami zamieszczonymi na opakowaniu produktu lub widniejącymi w dołączonej do niego ulotce.

Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Kwestią, która nurtuje wielu pacjentów, jest to, kiedy brać probiotyki przy antybiotyku. Antybiotyki zazwyczaj przyjmuje się co 24 godziny, czyli raz dziennie, w związku z tym najlepszym rozwiązaniem może okazać się probiotyk, który również stosuje się raz dziennie. Dzięki temu rano można przyjąć probiotyk, a antybiotyk wieczorem lub odwrotnie. Wtedy nie trzeba martwić się o to, czy probiotyk nie wpłynie na działanie antybiotyku lub na odwrót. Oczywiście zawsze warto sprawdzić, co zaleca producent antybiotyku lub probiotyku.

Kiedy i jak długo brać probiotyk po zakończonej antybiotykoterapii?

Probiotyki powinno się przyjmować przez cały okres stosowania antybiotyku, a także po zakończeniu terapii. Zatem o tym, ile trzeba brać probiotyk, decyduje długość kuracji antybiotykowej2.

Probiotyki – ile po antybiotyku je stosować? Jeśli antybiotykoterapia trwała do tygodnia, probiotyk powinno się przyjmować jeszcze przez co najmniej tydzień. Trzeba mieć bowiem świadomość, że regeneracja mikrobiomu wymaga czasu2.

 

Bibliografia:

  1. Ksiądzyna D., Biegunki poantybiotykowe – profilaktyka i leczenie, Lekarz POZ, 6/2018, 483-493.
  2. Piotrowska M., Jak brać antybiotyk i probiotyk?, Witryna internetowa: https://leki.pl/poradnik/jak-stosowac-probiotyki-przy-antybiotykoterapii/ (dostęp: 2023.02.01.).
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj