Probiotyk w formie czekoladek to naprawdę zdrowa, a dodatkowo smaczna przekąska, którą z pewnością polubi Twoje dziecko!
Zdrowe przekąski do śniadaniówki
Możesz wzmocnić mikrobiom dziecka bez podawania mu niesmacznych suplementów, których nie chce przyjmować. Oto kilka pomysłów, jak włączyć do jego diety smaczne źródła probiotyków oraz prebiotyków:
- Banany – to dobre źródła prebiotyków[1], które sprzyjają namnażaniu dobrych bakterii w jelitach. Jeśli Twoje dziecko nie lubi samego banana, dodaj go do domowego kremu waniliowego albo połóż na kanapkę posmarowaną masłem orzechowym. Jeśli dodatkowo umieścisz to wszystko na razowym toście, zapewnisz swojemu dziecku dużą dawkę błonnika, który także wspiera jelita.
- Jogurty probiotyczne – to dobre źródła probiotyków w diecie. Aby Twoje dziecko chętniej je jadło, możesz dodać do nich pokrojone świeże owoce, orzechy, miód albo syrop klonowy i trochę naturalnej czekolady.
- Czekoladki probiotyczne – to świetny sposób na wzmocnienie mikrobiomu dziecka, a jednocześnie umieszczenia w śniadaniówce czegoś, co naprawdę mu zasmakuje.
Probiotyki dla dzieci – idealne wsparcie w okresie jesienno-zimowym
W tym okresie szczególnie warto wzmacniać mikrobiom dziecka. Probiotyki dla dzieci są dostępne w formie kapsułek, kropli do dodawania do napojów, saszetek, oraz od niedawna, czekoladek. To szczególnie wygodna forma, bo praktycznie nie ryzykujesz tym, że Twojemu dziecku nie zasmakuje albo zapomni zjeść czekoladki.
Dodatkowo, jak pokazują badania, probiotyk z kakao, czyli zamknięty w czekoladce, może nie tylko ułatwić podawanie suplementu dziecku, ale także lepiej zadziałać. Kakao zawiera bowiem polifenole, które sprzyjają namnażaniu bakterii probiotycznych.[2]
Wybierając takie czekoladki z probiotykami, zwróć uwagę na to, aby nie posiadały w składzie cukru, a znajdujące się w nim składniki były jak najbardziej naturalne.
Czekoladki z probiotykami – kiedy warto podawać je dziecku?
Probiotyki warto podawać dziecku w momencie, gdy jego mikrobiom jelitowy może ulegać osłabieniu. Dzieje się tak na przykład w okresie jesienno-zimowym. Inne sytuacje, kiedy czekoladki z probiotykami mogą zapewnić potrzebne wsparcie i ochronę jelit dziecka to:
- Antybiotyki bardzo mocno osłabiają mikrobiom jelitowy, który regeneruje się potem przez długi czas. Dlatego zawsze w trakcie przyjmowania antybiotyku oraz po jego zakończeniu dobrze jest podawać probiotyk dziecku, np. synbiotyk w formie czekoladek.
- Okres poinfekcyjny. Zwłaszcza po infekcjach układu pokarmowego, na przykład po zakażeniu rotawirusem, mikrobiom jelit może być osłabiony. W tym okresie dobrze jest więc go wzmacniać probiotykami, takimi jak czekolada probiotyczna.
- Po biegunkach. Nie tylko tych spowodowanych infekcją, ale każdego pochodzenia – także spowodowanych zmianą flory czy diety.
Bibliografia:
[1] https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/prebiotics