Probiotyki dla dzieci – jakie wybrać i kiedy stosować?

Kiedy warto sięgnąć po probiotyki dla dzieci? Jak je stosować i jak długo? Jaki probiotyk dla dziecka wybrać? Dowiedz się więcej!

Sprawdź, jakie probiotyki dla dzieci wybrać i kiedy je stosować. Małe dziecko siedzi przy stole kuchennym i je serek lub jogurt łyżeczką.

Spis treści:

Kiedy warto sięgnąć po probiotyki dla dzieci? Jak je stosować? Jaki probiotyk dla dziecka wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Probiotyki to żywe mikroorganizmy (kultury bakterii oraz drożdży) obecne w pożywieniu, które po spożyciu w określonej ilości wywierają korzystny wpływ na organizm poprzez poprawę równowagi w zakresie flory fizjologicznej jelit1. Na rynku dostępne są probiotyki dla dzieci, których podawanie może okazać się korzystne. Podobnie jak stosowanie probiotyków dla niemowląt.

Probiotyki dla dzieci – kiedy warto je podawać?

Podawanie probiotyku dziecku jest uzasadnione wtedy, gdy dany produkt zawiera znany, zidentyfikowany szczep probiotyczny, którego działanie jest dobrze udokumentowane w radzeniu sobie z określonymi dolegliwościami. Probiotyki dla dzieci warto stosować2:

  • po infekcjach wirusowych, takich jak rotawirusowe
  • w trakcie podawania antybiotyków lub leków na infekcje z grupy NLPZ
  • jako wsparcie organizmu w sezonie jesienno-zimowym

Pamiętajmy, że zasadność stosowania probiotyku u dziecka zawsze warto omówić z lekarzem pediatrą lub farmaceutą.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać?

Aby probiotyki dla dziecka spełniały swoje zadanie, muszą cechować się dobrą jakością. Zacznijmy od tego, że korzystny efekt działania probiotyku zależy od ilości mikroorganizmów w preparacie. Przyjmuje się, że dobry probiotyk dla dzieci zawiera około 108 bakterii w 1 g preparatu. Mniejsza liczba drobnoustrojów może okazać się niewystarczająca do osiągnięcia pożądanego efektu zdrowotnego1. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, chcąc kupić dobry probiotyk dla dzieci?

Dobry probiotyk dla dziecka – czym powinien się charakteryzować?

Probiotyk dla dzieci powinien cechować się1:

  • odpornością na działanie kwasu solnego i żółci
  • zdolnością adhezji do komórek nabłonkowych jelita
  • zdolnością kolonizacji układu pokarmowego
  • produkcją substancji przeciwdrobnoustrojowych
  • dobrymi właściwościami wzrostowymi
  • korzystnym wpływem na zdrowie
  • bezpieczeństwem stosowania

Probiotyki dla dzieci – jak stosować?

Nie ma ogólnych zasad podawania probiotyków. Zasadne wydaje się zatem stosowanie takiej dawki, która w badaniu przeprowadzonym z wybranym szczepem probiotycznym u ludzi wykazała korzystny efekt zdrowotny2. W praktyce znaczy to tyle, że w zakresie podaży wybranego probiotyku dla dzieci najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Znaleźć je można na opakowaniu lub w dołączonej do niego ulotce.

Prebiotyki dla dzieci – razem czy osobno?

Oprócz probiotyków dostępne są też prebiotyki dla dzieci. Są to nieulegające trawieniu składniki pożywienia, które wybiórczo pobudzają wzrost lub aktywność wybranych szczepów. Prebiotyk można stosować równocześnie z probiotykiem2.

Synbiotyk dla dzieci – połączenie probiotyku z prebiotykiem

Połączenie probiotyku z prebiotykiem stanowi funkcjonalną całość i określa się je mianem synbiotyku. Trudno zatem powiedzieć, co jest lepsze: probiotyk czy prebiotyk, ponieważ ich działanie jest komplementarne. Oznacza to, że wzajemnie się uzupełniają. Zatem stosowanie synbiotyku dla dzieci zamiast samego probiotyku lub samego prebiotyku niesie za sobą większe korzyści zdrowotne2.

 

Bibliografia:

  1. Szałek E., Kaczmarek Z., Grześkowiak E., Wykorzystanie probiotyków we współczesnej farmakoterapii pediatrycznej, Farm Pol, 2010, 66(3): 168-172.
  2. Szajewska H., Zastosowanie probiotyków w pediatrii, Standardy medyczne, Pediatria, 2008, tom 5, 380-392.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj