Przerwanie antybiotyku lub pominięcie dawki – co robić?

Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć antybiotyk? Czy możesz go przerwać, jeśli tylko poczujesz się lepiej? Dowiedz się najważniejszych rzeczy o zasadach antybiotykoterapii.

Przerwanie antybiotyku lub pominięcie dawki - co robić? Zbliżenie na kobiece dłonie rozdzielające dawki leków na poszczególne dni do pojemniczka na leki.

Spis treści:

Co zrobić, jeśli zapomnisz wziąć antybiotyk i czy możesz go przerwać, gdy poczujesz się lepiej? Dowiedz się najważniejszych rzeczy o antybiotykoterapii.

Czy można przerwać antybiotyk?

Nie należy tego nigdy robić na własną rękę. Czasem faktycznie może się okazać, że krótsze leczenie, niż to zaplanowane, przyniesie już właściwe rezultaty. Nie oznacza to jednak, że możesz samodzielnie je skracać lub z niego rezygnować. Wszystkie decyzje dotyczące leczenia, takie jak te, czy można przerwać antybiotyk, należy konsultować z lekarzem.

Przerwanie antybiotyku – czym grozi?

Po pierwsze, nawet jeśli czujesz się już lepiej, nie oznacza to, że infekcja dobiegła końca i bakterie zostały całkowicie wyeliminowane z Twojego organizmu. Przerywając wcześniej leczenie (bo wydaje Ci się, że czujesz się lepiej), możesz po prostu wydłużyć czas trwania choroby albo reaktywować infekcję. Przedwczesne kończenie antybiotyku może sprzyjać też pojawianiu się bakterii odpornych na antybiotykoterapię, co jest bardzo niebezpieczne.[1] Dlatego wszystkie decyzje medyczne, zwłaszcza takie jak przerwanie antybiotyku, należy zawsze konsultować z lekarzem.

Pominięcie dawki antybiotyku – co robić?

W takiej sytuacji zawsze możesz skonsultować się ze swoim lekarzem lub z farmaceutą. Zazwyczaj jednak należy wziąć pominiętą dawkę najszybciej jak to możliwe. Chyba, że zbliża się pora na kolejną dawkę. Wtedy pomiń już tę zapomnianą oraz kontynuuj przyjmowanie leku tak, jak do tej pory. Nigdy nie przyjmuj na własną rękę podwójnej porcji, gdy zdarzy Ci się pominięcie dawki antybiotyku.[2]

A co zrobić, gdy przytrafi Ci się sytuacja odwrotna i weźmiesz zbyt dużą dawkę? Czy możliwe jest przedawkowanie antybiotyku? Przypadkowe wzięcie pojedynczej dodatkowej dawki raczej nie powinno w poważny sposób zagrozić Twojemu zdrowiu. Może jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów ubocznych, które towarzyszą antybiotykoterapii, takich jak biegunka czy ból brzucha.[3]

Jeśli jednak zdarzy Ci się wziąć dużo większą dawkę lub odczuwasz jakieś niepokojące objawy, które wcześniej Ci nie towarzyszyły w trakcie antybiotykoterapii, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy wziąć probiotyk w przypadku pominięcia dawki antybiotyku?

Gdy zapomnisz o dawce antybiotyku, nie musisz zmieniać sposobu przyjmowania probiotyku. Ponieważ nie należy przyjmować dodatkowej dawki antybiotyku, także nie powinno mieć to miejsca w przypadku probiotyku. Ważne jest jednak zachowanie stałego odstępu między antybiotykiem i probiotykiem, jeśli utrzymujesz go w trakcie antybiotykoterapii. Rób to w taki sposób, w jaki zalecił Ci lekarz lub farmaceuta.

 

Bibliografia:

  1. https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/antimicrobial-resistance-does-stopping-a-course-of-antibiotics-early-lead-to-antibiotic-resistance
  2. https://www.nhs.uk/conditions/antibiotics/#:~:text=In most cases, you can,up for a missed one
  3. https://www.nhs.uk/conditions/antibiotics/#:~:text=Accidentally taking 1 extra dose,and feeling or being sick
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj