Synbiotyki dla dzieci – kiedy warto je stosować?

Synbiotyki dla dzieci wzmacniają ich mikrobiom jelitowy, a zdrowa mikroflora pomaga utrzymać odporność na odpowiednim poziomie. Dowiedz się, kiedy warto podawać dziecku synbiotyk.

Synbiotyki dla dzieci - kiedy warto je stosować? Mała dziewczynka pije mleko ze szklanki i uśmiecha się do aparatu.

Spis treści:

Synbiotyk dla dziecka może pomóc wzmocnić jego mikrobiom, który odpowiada za zdrowie całego organizmu. Dowiedz się, kiedy warto stosować synbiotyki dla dzieci.

Synbiotyk dla dzieci – kiedy go podawać?

Synbiotyki dla dzieci mogą być pomocne w następujących sytuacjach:

  • Gdy dziecko nie jest karmione piersią – jeśli z jakiegoś powodu nie karmisz niemowlaka piersią, warto podawać mu probiotyk lub synbiotyk dla dzieci. Jest to niezwykle ważne, bo mikrobiom dziecka kształtuje się w jego pierwszych trzech latach życia.[1] Naturalnie wzmacniają go bakterie probiotyczne, które dziecko przyjmuje wraz z Twoim mlekiem. Podobnie wspierać mogą go preparaty z probiotykami. Sprawdź, czym charakteryzują się probiotyki dla dzieci, a czym probiotyki dla niemowląt.
  • W okresie jesienno-zimowym – warto wspierać w tym okresie mikrobiom dziecka.
  • Po infekcjach jelitowych – wtedy jego mikrobiom może być osłabiony i potrzebować dodatkowego wsparcia lub ochrony. Synbiotyk dla dzieci dobrze jest podawać tak naprawdę po każdej infekcji wirusowej, nie tylko tej związanej z jelitami.
  • W trakcie antybiotykoterapii – antybiotyki bardzo niszczą mikrobiom jelit, który potrafi odbudowywać się po kuracji nawet do pół roku. Dlatego w trakcie jej trwania oraz tuż po niej warto wzmacniać mikrobiom dziecka, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych zmian.

Synbiotyki dla dzieci a probiotyki z diety – co działa lepiej?

Być może zadajesz sobie to pytanie – czy lepiej podawać dziecku synbiotyk czy włączyć do jego diety potrawy bogate w probiotyki lub prebiotyki? Tak naprawdę nie ma przeszkód, aby robić te rzeczy równocześnie, zwłaszcza w okresach, gdy mikrobiom dziecka potrzebuje dodatkowego wsparcia. Pamiętaj jednak, aby wprowadzać składniki bogate w naturalne probiotyki, takie jak kiszonki oraz naturalne prebiotyki, na przykład pełnoziarniste zboża, ostrożnie. Ich nagła i zbyt duża ilość w diecie może wywołać ożywioną odpowiedź ze strony jelit.[2]

Synbiotyki dla dzieci – jakie wybrać?

Wybierając odpowiedni synbiotyk dla dziecka kieruj się tymi zasadami:

  • Bezpieczny skład – synbiotyk dla dzieci, w przeciwieństwie do tego dla dorosłych, nie musi zawierać wielu szczepów bakterii probiotycznych. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. W synbiotykach dla dzieci bardzo często stosowany jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG, a z prebiotyków fruktooliuosacharydy.[3] Taki skład ma potwierdzone działanie i bezpieczeństwo.
  • Łatwość przyjmowania – to bardzo ważne zwłaszcza przy młodszym dziecku, które nie lubi przyjmować leków. W takiej sytuacji najlepiej wybrać synbiotyk w kroplach, w wersji neutralnej. Wtedy możesz zakroplić go bezpośrednio do buzi dziecku albo dolać do wody czy mleka.
  • Łatwość transportu – jeśli chcesz podawać dziecku synbiotyk przez dłuższy czas, wybierz taki, z którym możesz wyjechać na wakacje czy weekend za miasto. Wiele synbiotyków wymaga przechowywania w lodówce, co utrudnia ich transport. Zdecyduj się na taki, które może być przechowywany w temperaturze pokojowej.
  • Szybkie działanie – wybierz synbiotyk dla dziecka, który ma udowodnione działanie, że już od pierwszego podania uzupełnia mikrobiom dziecka, dzięki dostarczeniu do niego bakterii probiotycznych w aktywnej formie.

 

Bibliografia:

[1]  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2022.815885/full

[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/323821#taking-them-safely

[3] https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/synbiotics

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj