Wpływ zwierząt domowych na mikrobiotę jelitową u dzieci

Czy posiadanie zwierzaka domowego pozytywnie wpływa na rozwój dziecka? W jaki sposób kontakt z czworonogiem wspiera zdrowie jego mikrobiomu? Dowiedz się więcej na ten temat.

Wpływ zwierząt domowych na mikrobiotę jelitową u dzieci. Pies rasy buldożek i niemowlak leżą na przeciwko siebie na podłodze w salonie.

Spis treści:

Przekonaj się, czy posiadanie czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa na rozwój Twojego dziecka, a zwłaszcza na jego mikroflorę jelitową.

Czy warto mieć zwierzęta w domu?

Posiadanie psa czy kota może pozytywnie wpłynąć na mikrobiom Twojego dziecka. Zwłaszcza w pierwszych trzech latach jego życia, gdy mikroflora jego jelit dopiero się kształtuje. Badania pokazują, że dzieci, który wychowują się z psami lub kotami mają bardziej bogaty mikrobiom.[1]

To bardzo ważne zwłaszcza w obecnych czasach, bo przez to, że spędzamy z dziećmi większość dni wewnątrz pomieszczeń, ich mikrobiom nie jest tak różnorodny jak u dzieci, które żyją w mniej rozwiniętych częściach świata i spędzają więcej czasu na zewnątrz. Warto, aby dziecko bawiło się z psem lub kotem jak najczęściej. Jeśli nie macie go w domu, niech robi to u znajomych czy rodziny.

Czy każdy kontakt ze zwierzęciem jest dobry dla mikroflory?

O ile kontakt z domowymi zwierzętami jest korzystny dla mikrobiomu dziecka, nie każdy kontakt ze zwierzęciem jest dla dziecka całkowicie bezpieczny. Dzikie zwierzęta albo bezpańskie, w tym psy, mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak wścieklizna czy bruceloza. Wiele chorób może być także przenoszonych przez odchody zwierząt, w tym ptaków.

O ile więc warto, aby dziecko miało kontakt z domowymi zwierzętami, to niekoniecznie z tymi dzikimi, a zwłaszcza bezpańskimi, które często nie mają odpowiednich lub aktualnych szczepień. Pamiętaj też, że każda infekcja, zwłaszcza ta poważniejsza jak na przykład zakażenie koronawirusem, osłabia mikrobiom i sprawia, że jest w nim mniej korzystnych bakterii.[2] Podobnie jest z chorobami odzwierzęcymi. Dlatego unikaj kontaktu dziecka ze zwierzęciem, które ma widoczne oznaki choroby.

Jak jeszcze wzmacniać mikroflorę?

Jeśli masz problem ze zorganizowaniem dziecku zabawy z psem lub kotem, są inne sposoby, aby wzmocnić jego mikrobiom. Oto one:

  1. Dieta bogata w probiotyki

Probiotyki znajdują się w kiszonkach, jogurtach probiotycznych, fermentowanych przetworach soi, w tym w tempach i zupie miso, kombuchy. Włącz też do diety dziecka prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach. Zawiera je większość owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów.[3]

  1. Unikanie nadmiaru higieny

Posiadanie zwierzaka samo w sobie rozwiązuje ten problem. Jeśli nie masz go jednak w domu, zwracaj uwagę na to, aby nie sprzątać zbyt sterylnie. Zwłaszcza unikaj detergentów dezynfekujących z alkoholem, bo sprzyjają one wyjaławianiu mikrobiomu dziecka. Wybiera mniej agresywne detergenty i nie usuwaj każdego pyłku z domu.

  1. Suplementy z probiotykami

Warto podawać dziecku probiotyki dla dzieci wspierająco w trakcie antybiotykoterapii, po infekcjach wirusowych, w tym rotawirusowych, w okresie jesienno-zimowym lub gdy stosujecie leki przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe w dużej ilości.

 

Bibliografia:

  1. https://www.nature.com/articles/543S48a
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1672022921002060
  3. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/microbiome/

 

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?
Dzieci

Sporty zimowe dla przedszkolaków – jak zwiększyć aktywność dzieci zimą?

Zima to czas, kiedy wiele osób ogranicza aktywność fizyczną, spędzając więcej czasu w domu. Jednak dla dzieci, szczególnie przedszkolaków, ruch jest niezwykle ważny.

czytaj
Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia
Dzieci

Jadłospis dla przedszkolaka – zdrowa dieta dla dzieci powyżej 3. roku życia

Okres przedszkolny, czyli czas między 3. a 6. rokiem życia, to moment intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych na całe życie. Jak stworzyć odpowiedni jadłospis dla przedszkolaka? Co podawać dziecku do jedzenia, aby zapewnić mu zrównoważoną dietę? Sprawdź, jakie posiłki są odpowiednie dla trzylatka, czterolatka czy pięciolatka.

czytaj