Antybiotyki w ciąży – jak stosować?

Zakażenie bakteryjne w ciąży często wymaga stosowania antybiotyku. Aby mieć pewność, że antybiotyki w ciąży nie zagrożą zdrowiu przyszłej mamy ani dziecka, należy przestrzegać pewnych zasad.

antybiotyki w ciąży

Spis treści:

Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed skutkami ubocznymi stosowania antybiotyku w ciąży.

Antybiotyk a ciąża – w czym tkwi problem?

W trakcie ciąży organizm kobiety „pracuje na pełnych obrotach” i zachodzą w nim liczne zmiany. W związku z tym musi ona szczególnie zadbać o zdrowy styl życia, by w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed jakimikolwiek powikłaniami. Przyszłe mamy powinny szczególnie uważać na różnego rodzaju infekcje. Nawet więc pozornie niegroźne przeziębienie warto skonsultować z lekarzem i przeprowadzić stosowne badania.

Kobiety w ciąży nie powinny zażywać jakichkolwiek leków (nawet tych dostępnych bez recepty) ani suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Tym bardziej zatem antybiotykoterapia w ciąży powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza.

To on, po przeprowadzeniu szczegółowego badania, musi zadecydować, jaki lek wprowadzić, w jakiej dawce i na jak długi czas. Antybiotyki w czasie ciąży są niejednokrotnie konieczne, ale na szczęście istnieje obecnie szereg preparatów, które śmiało można określić jako antybiotyki bezpieczne w ciąży.

Antybiotykoterapia – wytyczne dla przyszłych mam

Jeśli przyszła mama zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy lub pogorszenie stanu zdrowia, powinna udać się do lekarza. Jeżeli specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego – uzna, że kobieta zmaga się z infekcją o podłożu bakteryjnym, najpewniej wprowadzi antybiotyk. Inaczej jest w przypadku infekcji wirusowych, gdzie użycie antybiotyku jest nieuzasadnione, bowiem nie działa on na wirusy1.

W przypadku ostrych infekcji bakteryjnych, które wymagają natychmiastowego działania, lekarze najczęściej przepisują antybiotyki o szerokim spektrum działania. Jednocześnie jednak zlecają wykonanie badań, które pozwalają jednoznacznie ocenić, jaka bakteria atakuje organizm i na tej podstawie, na dalszym etapie leczenia, dobierają najbardziej właściwy antybiotyk.

Jednym z podstawowych badań w przypadku diagnostyki mikrobiologicznej zakażeń bakteryjnych jest posiew2. To właśnie dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie antybiogramu, który wskazuje wrażliwość bakterii na określone antybiotyki2. Ważne, aby zastosować się do zasad bezpiecznej antybiotykoterapii.

Antybiotyki bezpieczne w ciąży

Za antybiotyki dozwolone w ciąży uznawane są m.in.: cefaleksyna oraz amoksycylina (niezależnie od etapu ciąży), a także nitrofurantoina (nie można jej stosować jedynie w pierwszym trymestrze oraz pod sam koniec ciąży)3.

Probiotyki przy antybiotykoterapii

Aby uniknąć niepożądanych skutków, takich jak np. biegunka po antybiotyku, ciężarna powinna przyjmować w trakcie antybiotykoterapii probiotyki. Chronią one mikroflorę jelitową, przez co znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki itp. objawów4.

Doskonałym przykładem takiego preparatu jest synbiotyk. Co to takiego? Synbiotyk jest połączeniem probiotyku oraz prebiotyku, czyli składnika odżywczego, który wspiera namnażanie dobrych bakterii.

Dodatkowe zalecenia dla kobiet w ciąży

Przyszła mama w trakcie antybiotykoterapii powinna się oszczędzać i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, a po zakończeniu leczenia poddać się nadaniu kontrolnemu. Dobrze dobrany antybiotyk, zażywany w prawidłowy sposób, nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka, dlatego ciężarna nie powinna mieć powodów do obaw.

Znacznie większe zagrożenie stanowi w takiej sytuacji zaniechanie wizyty u lekarza i zlekceważenie poważnej choroby, takiej jak np. angina, oraz próby samodzielnego jej leczenia.


Bibliografia:

  1. Lek. med. Przybylska-Feluś M. Powikłania po antybiotykoterapii. https://gastrologia.mp.pl/lista/96305,powiklania-po-antybiotykoterapii,1
    Data dostępu: 20.12.2017
  2. Lek. med. Ciaś J. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń bakteryjnych. https://choroby-zakazne.mp.pl/diagnostyka/157051,diagnostyka-mikrobiologiczna-zakazen-bakteryjnych
    Data dostępu: 20.12.2017
  3. Dr n. med. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego w ciąży. https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/118965,zakazenie-ukladu-moczowego-w-ciazy
    Data dostępu: 20.12.2017
  4. Dr. n. med. Wnęk D. Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. https://dieta.mp.pl/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
    Data dostępu: 15.12.2017
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?
Probiotyki i synbiotyki

Jakie są różnice między postbiotykiem, synbiotykiem, probiotykiem a prebiotykiem?

Postbiotyk, synbiotyk, probiotyk i prebiotyk – wszystkie cztery wspierają mikrobiom jelitowy, jednak każdy w trochę inny sposób. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

czytaj
Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?
Probiotyki i synbiotyki

Postbiotyk – co to jest, jak działa, kiedy i jak stosować, dla kogo?

Postbiotyki, choć mniej znane niż probiotyki czy prebiotyki, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i całego organizmu. Dowiedz się, czym jest postbiotyk i jak dokładnie działa.

czytaj